Irak’ta özel hastanelere ve alternatif tıp sektörüne talep arttı

Bağdat’ın güneyinde, Kut şehrindeki Ebe Ümmü Meryem’e başvuran hamilelerin sayısı iki katına çıktı.

Koronavirüse yakalanmaktan korkarak devlet hastanelerine gitmekten korkan kadınlar Ümmü Meryem’e gitmeye başladı.

Irak’ta “Beyaz Ordu” olarak bilinen sağlık personellerinden 3 bine yakını koronavirüs hastalarını sağlığına kavuşturmak için verdikleri mücadele sırasında virüse yakalandı.

Evinin bir odasını hamileleri muayene etmek ve onlara yardımda bulunmak için tıbbi yatak ve malzemeler ile donatan Ümmü Meryem, verdiği demeçte “Koronavirüs korkusundan dolayı kendisine gelen hamile kadınların sayısı günde üçten dokuz veya ona yükselerek iki katına çıktı” dedi.

Yirmi yıldan fazla bir süredir bu alanda çalışan 50 yaşındaki kadın, kendisine başvuranların sayısındaki artışın sebebinin hastaneye gitmeleri durumunda koronavirüse yakalanmaktan duyulan korku olduğunu söyledi.

Özel hastaneler de aynı nedenle, altyapı eksikliği, yetersiz deneyim ve yapılan ödeneğin yüzde 2’yi geçmemesi sebebiyle devlet hastaneleri ile rekabet eder hale geldi.

Koronavirüs nedeniyle 4 bin 805 kişinin yaşamını yitirdiği Irak’ta vaka sayısı toplamda 126 bin 704’e yükseldi.

Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde ilk çocuğunu doğuracak olan 29 yaşındaki Meyse, virüsten duyduğu korkunun hemen hemen ücretsiz hizmet alabilmesine rağmen kendisini devlet hastanesine gitmekten alıkoyduğunu söyledi. “Virüsten korktuğum için doktorumun belirlediği özel bir hastaneye gideceğim” ifadelerini kullandı.

Kamu hastanelerindeki sembolik ücretler ile kıyaslandığında, özel hastanelerdeki doğum maliyetlerinin bir milyon 750 bin dinar (yaklaşık bin 400 dolar) gibi yüksek maliyetlerine rağmen Meyse tüm arkadaşlarının özel hastanelerde doğum yaptığına dikkat çekti.

Kut’ta Kovid-19’a yakalanan vakaların bakımına tahsis edilmiş olan 9 devlet hastanesi bulunuyor. Virüsün yayılmasından önceki dönem ile kıyaslandığında devlet hastanelerine Kovid-19 dışında sebeplerle başvuranların sayısı azalmış durumda.

Kut’taki Doktorlar Sendikası Başkanı Mehdi eş-Şuveyli, Koronavirüs salgının ardından virüsten korkulması sebebiyle hastanelere başvuran kişi sayısının yüzde 50 düştüğünü, buna karşılık tedavi için özel sektöre başvuran kişi sayısının iki katı yükseldiğini ve giderek de arttığını belirtti. Ameliyat olması gereken hastaların da özel sektöre yöneldiği bilgisini verdi.

Kut şehrinde el-Kerame Devlet Hastanesi’nde çalışan ve kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir doktor, bu yılın ilk çeyreğinde yaptıkları ameliyatların sayısı yaklaşık 400 iken son üç ayda bu sayının 187’ye düştüğünü söyledi.

Aradaki farkın, hastaların özel hastaneleri tercih etmelerinden kaynaklandığına işaret eden doktor ülke genelinde günde ortalama iki yüz hastanın ameliyat olmak için özel hastanelere gittiğini kaydetti.

Bağdat’ın kuzeyinde, Kerkük’teki Azadi Eğitim Hastanesi Müdürü Dr. Daylan Ahmed duruma dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kalp, tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlığı olan veya diyalize ihtiyaç duyanlar gibi bağışıklığı zayıf olan hastalar, virüsten korktukları için devlet hastanelerine gitmiyorlar.”

Beş yaşındaki oğlu Hüsam’ın tıbbi kontrolleri yaptırmak için haftalardır hastane hastane dolaşan 32 yaşındaki devlet memuru Abu Karar da “Doktorlara gitmekten ve ilaç almaktan yorulduk ama yapacak bir şeyimiz yok. Risk almıyorum ve koronavirüse yakalanmamak için devlet hastanesine gitmiyoruz” dedi.

Her beş kişiden birinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı Irak’ta nüfusun büyük çoğunluğu küresel salgının yayılması ile tıbbi yardım ücretlerini ödemek ve ilaç almakta oldukça zorlanıyor.

Ekonomik koşullar, hastaların çoğunluğunun hangi ilaca ihtiyaç duyduklarını öğrenmek için eczanelere veya hemşireler tarafından işletilen ev kliniklerine yönelmelerine neden oldu.

Bağdat’taki bir eczacı, “İnsanların yüzde 90’ının ağrılarını yatıştırmak için bir doktora veya hastaneye gitmeden ilaç almak istediğini” kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hastanelerde her 10 bin kişiye 14 yatağın düştüğü Irak’ta endişenin artması ile birçok aile evlerine, tıbbi personel yardımı ile virüse yakalanan kişilerin tedavisinde kullanılan oksijen tüpü de dahil tıbbi malzemeler aldı.

Hükümete ait el-Taci Tıbbi Oksijen Laboratuvarı Müdür Yardımcısı Mühendis Ahmed Abdulmutlak, koronavirüs tedavi sürecinde evde kullanılabilmesi için günde 100 oksijen tüpü ürettiklerini ve laboratuarın devlet hastanelerinin ihtiyacını karşılamak için günlük tüp üretimini iki katına çıkararak bin 500’e yükseltiğini söyledi.

Irak’ta yayılan yolsuzluk da ilaç ve sağlık malzemelerinin fiyatlarını kontrol altında tutmayı zorlaştırdı. Bu durum Iraklıları, fiyatları 3-4 katına çıkmış olmasına rağmen C vitamini ve çinko tabletler ile oksijen tüpleri satın almak gibi geçici çözümler bulmaya yöneltti. Halk bunun devlet hastanesine gitmekten daha güvenli olduğu görüşünde.

Duhok Valiliği sağlık yetkilileri yaptıkları açıklamada iki kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Kürdistan 24 haber sitesi bunun, şu ana kadar 581 vakanın kaydedildiği ve 362’sinin iyileştiği Dohuk Valiliği’nde bildirilen ilk ölümler olduğunu belirtti.

Duhok Sağlık Müdürlüğü, dün akşam Akra ilindeki Kolan Hastanesi’nde yaşamını yitiren vatandaşların 60 ve 66 yaşlarında oldukları bilgisini paylaştı.

Bölgedeki Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde salgın yaklaşık 5 ay önce bölgede yayılmaya başladı. Bugüne kadar koronavirüs sebebiyle meydana gelen ölümlerin satısı ise toplam 553.

Bakanlık, daha önce bölgedeki toplam koronavirüs vaka sayısının 14 bin 134’e yükseldiğini duyurmuştu.

Şarkul Avsat