Filmin 2022'de vizyona girmesi planlanıyor.

Polonya’daki “anıt” köprüyü patlatmayı planlayan Görevimiz Tehlike 7 tepkilerle karşı karşıya

Görevimiz Tehlike 7 (Mission: Impossible 7) ekibi Polonya’da halkın ulusal anıt kabul ettiği köprüyü patlatmaya çalıştığı haberlerinin ardından birilerini kızdırdı.

Kovid-19 pandemisinden kaynaklanan ertelemenin ardından yapım yeniden başlarken, Tom Cruise filmi üzerinde çalışanlar Pilchowice köyünde bulunan köprünün bir kısmını patlatmayı umuyordu.

Bununla birlikte, Kültür Bakanı Yardımcısı Pawel Lewandowski’nin 2016’da kamusal kullanımdan kaldırılan köprünün kültürel bir değeri olmadığını iddia etmesine rağmen ekip, yerel halkın engeliyle karşı karşıya.

Lewandowski, ekibin köprüyü havaya uçurmasına izin vermenin küresel ilgiyi Polonya’ya çekeceğini savundu.

Ancak, bölgede yaşayan birçok kişi köprünün bir gün resmen ulusal anıt olarak tanınacağını umuyor.

Lewandowski cevaben, “Sadece küçük bir kısmı imha edilecek” dedi ve şunları ekledi:

Ben, Pilchowicki Köprüsü’nün anıt olduğuna kafayı takmazdım. Harabeye dönmüş durumda ve hiçbir değeri yok. Tüm eski şeyler anıt değildir.

Yasa, yalnızca sosyal, sanatsal veya bilimsel değeri olan bir yapının anıt olduğunu açıkça ifade ediyor. Sanat ve kültürde, bu değer yalnızca kültürel nesneyle insanlar arasında bir ilişki olduğunda ortaya çıkar. Dolayısıyla, bir nesne kullanılmıyorsa, kullanılamıyorsa, böyle bir değeri yoktur. Bu nedenle bu köprü bir anıt değil.

Önerilen köprü patlamasını içeren sahnenin İsviçre’de çekileceği aktarıldı. Sahnenin ilk başta İsviçre’de çekilmesi planlanmıştı. Ancak İsviçre hükümetinin reddinden sonra planlar değiştirilmişti.

Haberler sosyal medya kullanıcılarını böldü. Bazıları ekibin planlarını kınarken, diğerleri sorunu anlamaya uğraşıyor.

Bir kişi şöyle yazdı:

Filminizin, yerine yenisi konamayacak tarihi bir anıttan daha önemli olduğunu düşünmek için egonuzun ne kadar yüksekte olması gerekir? Aynısını yapmak için CGI teknolojisi kullanın, tıpkı diğer tüm filmlerin tarihi bir yerde patlama sahnesine ihtiyaç duyduğunda yaptığı gibi.

Buna cevaben, bir başkası şöyle dedi:

Cisimler havaya uçurulur. Bu havalı. Ve bu bir anıt değil. Bu basit bir köprü. O kadar eski bile değil.

Christopher McQuarrie’ın yönetmenliğini yapacağı Görevimiz Tehlike 7’nin yapımının, Nisan’da Polonya’ya gitmeden önce Eylül’de Birleşik Krallık’ta devam etmesi planlanıyor.

Film, Kasım 2022’de vizyona girecek.

Independet Türkçe