Husiler Yemen’de tanker patlamasına davetiye çıkartıyor

Husiler, Hudeyde vilayetindeki Kızıldeniz sahil şeridinde yer alan Ras İsa açıklarına demir atmış, 5 yıldan uzun bir süredir bakım yapılmadığı için petrol sızıntısı korkusu nedeniyle Kızıldeniz’deki deniz trafiğini, tehdit eden Safer petrol tankerinin onarımı hususundaki uzlaşmazlığını sürdürüyor.

Yemen hükümeti sözcüsü, Husilerin, Birleşmiş Milletler (BM) ile anlaşmalı Singapurlu bir şirkete bağlı mühendislerin, Safer petrol tankerini incelemek üzere alana girmesini engellediğini belirtti. Kaynaklar, milislerin şirketin değiştirilmesini ve farklı uyruklu mühendislerin getirilmesi çağrısı yaptığını vurguladı. Kaynaklara göre söz konusu adım, sorunu daha da kötüleştirirken, bölgeyi de yakın bir felaketle tehdit ediyor. Hükümet sözcüsü Racih Badi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husilerin BM ile anlaşmalı Singapurlu bir şirkete bağlı mühendislere, Safer’e giriş izni vermeyi kabul etmediğini kaydetti.

Badi, “Husilerin hileleri devam ediyor. Bu meseleyi kapatmak veya gemiden ham petrol sızıntısı nedeniyle beklenen afetten kurtulmak hususlarında hiçbir ciddiyetleri yok. Şu ana kadar Husiler, vazgeçme ve yalan söyleme gibi adımlar ortaya koydu. Gidip hasarı değerlendirmeleri hususunda uzlaşı sağlanan Singapurlu şirketin mühendislerini istemiyorlar. Son dakika başka uyruklardan mühendisler istediklerini belirterek, bu mühendislere giriş izni vermeyi reddettiler” ifadelerini kullandı.

Yemen hükümeti sözcüsü, “Devam eden yalanlar ve aldatmacalar çerçevesinde durum, tehlikelidir ve felakettir. Dünya uyanmak zorunda. Ras Issa kıyılarında olanlar, Beyrut limanında yaşananlara nazaran daha şiddetli olabilir. Yeni bir tura hazırlanan BM Temsilcisi, geminin bakımını engelleyen taraf hakkında açık ve dürüst konuşmalıdır” dedi.

Öte yandan İngiltere’nin Yemen Büyükelçisi Michael Aron, Husilerin, BM’nin Safer petrol tankerini onarma planını kabul etmediğini ve grubun, anlaşmalı olunan şirketi değiştirmek istediğini belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Aron, “Husilerin, BM planı hakkında şüpheleri var. BM’nin Singapur’dan çalıştığı, bu alanda uzmanlaşmış bir şirket var. BM, Husilerden giriş izni talep etti. Ama onlar, başka bir şirket istediklerini söylüyorlar” açıklamasında bulundu.

Aron, “Husiler, çözümü değil, BM planını reddediyor. Sorun bu. BM, hala Husilerle temas halinde” dedi.

İngiliz Büyükelçi, “Operasyonun maliyeti büyük ve milyonlarca dolar olarak tahmin ediliyor. Bu, Husilerin karşılayabileceği bir meblağ değil. Tecrübeleri yok, BM’nin yardımına ihtiyaçları var ve operasyonun uluslararası olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Sorunun büyük ve ciddi olduğunu söyleyen Michael Aron, Safer gemisinin onarımının da birkaç gün içerisinde bitmeyeceğini belirtti. Aron, “Vakte ihtiyacımız var. BM’nin faaliyetini kolaylaştırmak için Husi yetkililerin hızına ihtiyacımız var. Ekip, durumu yerinde inceleyecek. Bazı reformlar yapılabilir. Daha sonra yapılacaklar için yeni bir plan geliştirilebilir. Bu ekip, problemin değerlendirilmesinin başlangıcıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’in Yemen Büyükelçiliği ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Beyrut limanında meydana gelen patlama, Mauritius yakınlarında bir gemiden petrol sızıntısı yaşanması ve deniz kirliği tehlike çanlarını çalıyor” dedi. Büyükelçilik, Safer tankerine atıfta bulunarak ise, Kızıldeniz’de bir tehlikeye yol açmaması umudunu dile getirdi.

Şarkul Avsat