IMF, Lübnan’a yardımların artırılması için reformlara bağlı kalınmasını şart koştu

Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) dün yapılan açıklamada Beyrut’u sarsan korkunç patlamanın ardından ülkedeki tüm kurumların reformların uygulanması konusunda samimi olduğunu göstermesi şartıyla Lübnan’a yönelik yardım çabalarının iki katına çıkarmaya hazır olunduğu duyuruldu.

Acil koduyla düzenlenen bağış konferansında açıklama yapan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, söz konusu reformların kamu maliyesinde borçları ödenme gücünü tekrar eski haline getirmek için atılması gereken adımları, finansal sistemin dayanıklılığını ve halihazırda devam eden sermaye kaçışının önüne geçmek için geçici önlemler alınmasını kapsadığını söyledi.

Georgieva sözlerine şöyle devam etti:

“Çabalarımızı iki katına çıkarmaya hazırız. Ancak Lübnan’da hedefe odaklanmasına ihtiyacımız var. Tüm kurumların oldukça gerekli olan reformları uygulamaya koymak için kararlı bir şekilde ortak bir tutum sergilemesi gerekli. Bu reformlara bağlı kalmak Lübnan halkının yararına olacak şekilde ülkeye milyarlarca doların giriş yapmasını sağlayacak. Bu, ülkede politikaya yön verenlerin kararlı bir biçimde davranması gereken bir andır. Biz yardım etmeye hazırız.”

Georgieva, devlete bağlı birçok şirketin verdiği ağır kayıpların azaltılması ve ülkedeki ihtiyaç sahiplerinin korunması için sosyal güvenlik ağını genişletme doğrultusunda gerekli adımların atılması çağrısında da bulundu.

Şarkul Avsat