Beyrut’ta tarihi miras niteliğindeki binalar tahrip oldu veya yıkım tehdidi altında.

Beyrut’taki patlamada 600’e yakın tarihi bina hasar gördü

Lübnan’da 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamada yarısı tarihi olmak üzere 8 bin binada hasar meydana geldiği açıklandı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Beyrut’ta hasar görmüş veya tehdit altındaki miras alanları ve binaları koruma çabalarını koordine etmek amacıyla Lübnan’ın Unesco Daimi Temsilciliği, Eski Eserler Genel Müdürlüğü ve ilgili kuruluşlarla ‘Zoom’ aracılığıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

UNESCO Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ernesto Ottone, UNESCO Dünya Mirası Merkezi Direktörü Mechtild Rössler ve Kültürel Miras Bölümü Direktör Yardımcısı Lazare Eloundou Assomo, Lübnan’ın yanında olma ve Beyrut’ta tehdit altındaki mirasları koruma sözü verdi.

Lübnan Eski Eserler Genel Müdürü Sarkis el-Huri, hasara ilişkin hazırlanan ön raporu sundu. Raporda, hasar gören binaların çoğu Osmanlı dönemi, Fransız mandası ve modern mimari mirasa ait olduğu ifade edilirken, bu binaların sayısının 600’e ulaşabileceği ve onarım ve restorasyon işlerinin maliyetinin en az 300 milyon dolar olacağı belirtildi.

Lübnan’ın UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sahar Basiri, UNESCO’ya teşekkür ederek, onarım ve restorasyon masraflarını karşılamak için gerekli fonu toplama çabalarını memnuniyetle karşıladı.

Şarkul Avsat