Riyad Sudan Dostları Konferansı’na ev sahipliği yapıyor

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın ev sahipliği yapacağı “Sudan Dostları” konferansı bugün öğleden sonra başlıyor.

Sudan’daki geçiş hükümeti bu konferansın, ülkedeki geçiş sürecinin önünde büyük bir problem sayılan ekonomik sorunlarla mücadele etmede kendisine daha fazla destek sağlayacağını ümit ediyor.

Sanal ortamda gerçekleştirilecek konferansın açılış oturumunda Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, Sudan’daki geçiş hükümetinden bir dizi üst düzey yetkili ve silahlı kuvvetlerin liderleri konuşma yapacak.

Faysal bin Ferhan geçtiğimiz Başbakan Abdullah Hamduk ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Krallığın, Sudan’daki yatırımlarını artırmak, Kızıldeniz’in güvenliğini sağlamak ve geçiş döneminin başarılı olması için iki hükümet arasındaki çalışmaların ve işbirliğinin sürdürülmesine yönelik arzusunu dile getirmişti. Buna ilaveten iki taraf, iki ülke arasında ortak ekonomi komitesini faaliyete geçirme konusunda da uzlaşma sağlamıştı.

Sudan Hükümeti Sözcüsü ve aynı zamanda Enformasyon ve Kültür Bakanı olan Faysal Muhammed Salih Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte “Riyad konferansı, dost ülkeler ve Sudan’ın müttefiklerinin önceden yapmış olduğu konferansların bir uzantısı olarak yapılacak ve konferansta geçiş dönemi sırasında Sudan’a yardım etmek için uluslararası alanda gösterilen çabalar ele alınacak” ifadelerini kullandı. Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada, söz konusu konferansta ülke içerisinde barış sürecinin gidişatı ve geçtiğimiz haziran ayında Berlin’de gerçekleştirilen Sudan Ortaklıklar Konferansı’nın sonuçlarının görüşüleceği bilgisi paylaşıldı.

Almanya hükümeti tarafından düzenlenen “Berlin Konferansı’nda, konferansa katılan ülkeler barışın sağlanması ve gerekli ekonomik reformların uygulanması için geçiş hükümetini destekleyeceklerine dair söz vererek Sudan’a 1,8 milyar dolar değerinde yardım taahhüdünde bulunmuştu. Suudi Arabistan Krallığı ise Sudan Ortaklıklar Konferansı’nda 10 milyon dolar değerinde destekte bulunma sözü vermişti. Konferansa ABD, Avrupa Birliği (AB) ve kardeş Arap ülkelerine ek olarak Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası ve bölgesel finansman kuruluşları katılmıştı.

Sudan’daki geçiş hükümeti, Berlin Konferansı’nda ülkeyi uluslararası toplumun aktif ve tanınmış bir üyesi olarak yeniden inşa etme hedefine ulaşmanın yanı sıra finansal destek bulduğunu, bazı borçların silinmesini sağladığını ve ülkenin karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunun bir kısmının çözümüne katkı sağlayacak yardımlar elde ettiğini düşünüyor.

Aynı zamanda Fransa’nın başkenti, geçtiğimiz mayıs ayında video konferans aracılığıyla düzenlenen “Sudan Dostları” konferansına ev sahipliği yapmıştı ve Sudan hükümeti bu konferansta AB ülkelerinden yarım milyar dolar değerinde olduğu düşünülen finansal destek almayı başarmıştı.

Sudan hükümeti konferansta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olumsuz etkilerini ve Sudan’ın muzdarip olduğu ekonomik krizi göz önünde bulundurarak ülkenin karşı karşıya kaldığı ekonomik sıkıntılar ile mücadele edilmesini kapsayan bir plan sunmuştu.

Diğer taraftan Sudan Kurtuluş Hareketi lideri Mini Arko Minavi konferansın geniş ölçekli bir barışa ulaşılması için Sudan’ın dostları ve ortakları tarafından gösterilen çabaların bir parçası olarak yapıldığını belirtmişti.

Minavi Sudan Dostları’nın temsilcisi olarak konferans oturumlarına katılmak üzere Krallık’tan bir davet aldı. Hareket yaptığı açıklamada, liderlerinin Sudan’da sürdürülebilir bir istikrar sağlamanın önündeki engelleri ve pürüzleri gidermek için bütünleyici bir stratejik vizyon sunacağını belirtti.

Sudan hükümeti, silahlı hareketlerle müzakere masasına oturulması için önemli adımlar atmıştı. Zira bir taraftan iki hafta içerisinde savaşı durduracak kapsamlı bir barış anlaşmasının imzalanması beklenirken, müzakere sürecine katılmayan hareketlerin geri kalanıyla da yoğun temaslar gerçekleştiriliyor.

Sudan hükümeti, BM Güvenlik Konseyi’nin kararıyla oluşturulan BM siyasi misyonuyla birlikte topraklarında barışın sağlanmasına yardımcı olmak için yükümlülüklerini tartışıyor. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in devrilmesinden günler sonra Sudan’a, 3 milyar dolarlık bir yardım paketi sağlamış ve ülkenin para biriminin değerini korumak adına bu yardımın 500 milyon dolarının Sudan Merkez Bankası’na yatırılacağını belirtmişti. Aynı zamanda bir milyar doları da petrol ürünleri ve buğdayı desteklemek üzere ayırmıştı.

Sudan hükümeti, 60 milyar doları aşan dış borcunu hafifletmek için uluslararası taleplere yanıt olarak ekonomi ve bankacılık sisteminde geniş çaplı yapısal reformlar üzerinde çalışıyor. Sudan, uluslararası topluma karışmasının önünde engel teşkil eden tüm pürüzleri gidermeye ve dünya ülkeleriyle normal ekonomik ilişkiler kurup şirketler inşa etmeye büyük önem veriyor ve Sudan’ın adını terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarmak için her türlü çabayı gösteriyor. Nitekim bunun bölgesel ve uluslararası düzeyde güçlü bir şekilde geri dönüşüne zemin hazırlayacağını düşünüyor.

Sudan, dostluk ilişkileri içerisinde olduğu Arap ve Batılı ülkelerle ortaklık konferansları vasıtasıyla finansal destek bulmaya, sermaye toplayıp ülkesine yatırım yapmaları için büyük şirketleri cezbetmeye ve üretim sektörlerinin çok kötü bir düşüşe tanık olduğu ekonomisini tekrar canlandırmaya çalışıyor.

Şarkul Avsat