Suudi Arabistan Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı.

Suudi Arabistan yargısı 218 farklı yolsuzluk davasını görüşecek

Suudi Arabistan Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, geçtiğimiz günlerde 218 farklı yolsuzluk davasının görülmeye başlandığını duyurdu.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, aralarında Şura Meclisi’nden bir üyenin de yer aldığı, eski bir hakim, noter, eski bir banka çalışanı, bir havalimanında çalışmış eski gümrük genel müdürü, eski bir bölge polis müdürü, iş adamları dahil çok sayıda ismin tutuklandığı bildirildi. Açıklamada, adı rüşvet davasına karışmış bazı emekli memurların ise sağlık durumu sebebiyle tutuklanmadıkları bildirildi. Suudi Arabistan’daki gayrimenkul değerinin büyük miktarını nakit alarak sahte işlem yapan ve servetini şişiren memurların kara para aklama ve değeri 20 milyon riyali aşan dolandırıcılık davalarına karıştığı kaydedildi. Bahsi geçen isimler arasındaki bazı şirket çalışanlarının ise, çalıştığı şirket ve tüzel kişiler adına ülke içindeki ve dışındaki bankalardan düzensiz bir şekilde kredi tahsis ettiği kaydedildi.

Diğer bir davada ise aralarında liman müdürünün yanı sıra halkla ilişkiler müdürü, proje departmanı müdürü ve bakım departmanındaki iki çalışan dahil olmak üzere bir takım çalışanların görevlerini yerine getirmedikleri için görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. Bahsi geçen kişilerin limanda projelerle ticari varlıkları kullanarak kişisel çıkarlar, yasadışı mali kazanç ve kara para aklamak için istihdam yetkilerini sömürdükleri aktarıldı. Komisyon’un İçişleri Bakanlığı ile işbirliğiyle, aralarında tümgenerallerinde bulunduğu 4 güvenlik sektörü çalışanını için işlem başlatıldığıı kaydedildi. Söz konusu subaylardan ikisinin Hac için ayrılan 17 araçtan 7 lüks bir aracı (Mercedes-Maybach) kullandığı ve diğer bir memurun ise lüks araçlar için düzensiz bir şekilde ödeme yaptığı aktarıldı.

Açıklamada, Suudi Arabistan’daki bölgelerden birinin eski valisinin, valilikteki devlet dairelerinde işlemlerini kolaylaştırması karşılığında bir iş adamından lüks bir araç aldığı aktarıldı. Valinin aynı zamanda banka hesaplarında kaynağını haklı gösteremediği ve bir devlet çalışanı olarak geliri ile örtüşmeyen bir finansal hareketin varlığı da ortaya çıktı. Suudi Arabistan Ulusal Muhafız Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, Bakanlığa ait depolardan  değeri 864 milyon 250 bin 70 riyal olan narkotik ilaçlar dahil olmak üzere istihdam nüfuzunu kötüye kullanan 3 çalışan hakkında da işlem başlatıldığı bildirildi.

Diğer yandan ülkedeki havalimanların birinde Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Pasaportlar Genel Müdürlüğü çalışan olmak üzere iki astsubay, görevlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle sınır dışı edildi. Çalışanlardan biri ise Asya ülkesi uyruklu.

Suudi Arabistan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki bir çalışanın  20 milyon değerinde rüşvet alması sebebiyle işlem başlatıldığı konusu da yapılan açıklamalar arasında. Komisyon tarafından yapılan açıklamada, iki vatandaştan 40 bin riyal rüşvet alan astsubay için işlem yapıldığı bildirildi. Bahsi geçen astsubayın bu rüşveti, Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir projeyi uygulayan bir firmadan tazminat bedeli almak amacıyla yaptığı aktarıldı.

Yolsuzluk davalarından biri ise Suudi Arabistan’da özel bir üniversitede çalışan bir kişinin üniversite diploması ve sahte akademik kayıt elde etmek için eski 35 bin riyal ödemesiyle ilgili.

Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, kamu parasına dokunan ve ya kendi çıkarlarına ulaşmak adına kamu mallarına zarar vermeye devam eden kişilerin takip edildiğini ve gerekli kontrollerin devam ettiğini teyit etti. Komisyon, sistemin getirdiği kuralları ihlal edenler hakkında devlet kurumlarının vermiş olduğu çabayı takdir ederken, soruşturmaların hızının arttırılması ile prosedürlerinin geliştirilmesine atıfta bulundu.  Açıklamada, belirli kurumlarla işbirliği çerçevesinde yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama gibi çeşitli suçların görüldüğü yerlerde 980 numaralı telefon dahil her türlü mevcut kanallar aracılığıyla yapılan raporlamalara da övgüde bulunuldu.

Komisyon ayrıca, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından  mali ve idari yolsuzlukla mücadele görevlerini yerine getirmede aldıkları sınırsız desteği takdir etti.

Şarkul Avsat