Beyrut faciasının yol açtığı maddi hasar 15 milyar doları aştı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı’nda meydana gelen büyük patlamanın yol açtığı maddi hasarın 15 milyar doları aştığını açıkladı.

Avn, başkent Beyrut’ta yaşanan patlamayla ilgili İspanya Kralı 6. Felipe ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Avn söz konusu görüşmede, yaşanan patlamanın yol açtığı maddi hasarın ilk tahminlere göre 15 milyar doları aştığını dile getirerek, etkilenen mahalleleri yeniden inşa etmek için inşaat malzemelerine duyulan ihtiyaca vurgu yaptı.

Lübnan yargısı, yarından itibaren Beyrut Limanı’ndaki 12.depoda bulunan büyük miktarlardaki amonyum nitrat ile ilgili limandan sorumlu olan bazı eski ve yeni bakanların ifadelerini alacak.

Kaynağa göre Yargıç Gassan Huri, soruşturmaya yarın eski Bayındırlık Bakanı Gazi el-Aridi’yi dinleyerek başlayacak. Önümüzdeki hafta ise eski bakanlar Ghazi Zayter, Joseph Fenianos ve Mişel Neccar ifadelerini dinlemek üzere çağrılacak.

Huri, gümrük biriminde çalışan birkaç yöneticinin yanı sıra limandaki gümrük görevlileri ve gümrükten on subayın ifadesini alarak onları soruşturma kapsamına dahil etme kararı verdi.

Daha önce soruşturma kapsamında aralarında Beyrut Limanı Müdürü Hasan Kuraytim, Gümrükler Müdürü Bedri Zahir ve eski Gümrükler Müdürü Şefik Mari’nin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alınmıştı.

Şarkul Avsat