İran’da koronavirüse bağlı ölüm vakaları 19 bine dayandı

İran’da koronavirüse bağlı ölüm vakaları sayısı 19 bine dayanırken, gözler İran’daki koronavirüs gelişmelerinin en önemli gündem maddesi haline gelen 1,3 milyon adayın başvurduğu üniversiteye giriş sınavına çevrildi.

İran Sağlık Bakanlığı, İran’daki 31 vilayetin 26’sının alarm durumunda olduğunu bildirdi. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Sima Sadat Lari, 15 vilayetin kırmızı renkte olduğunu, 11’inin ise alarm durumunda olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre dün 188 kişi daha koronavirüs enfeksiyonuna hastalık sebebiyle hayatını kaybederken, ilan edilen toplam vefat sayısı 18 bin 988’e yükseldi.

Son 24 saat içerisinde virüsten enfekte olan 2 bin 510 vakayla birlikte, ülke genelindeki toplam vaka sayısı 333 bin 699’a yükseldi. Sağlık çalışanlarının 3 bin 940 kritik vaka ile mücadele verdiği hastanelere, tedavi görmek amacıyla bin 89 kişi daha nakledildi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü, İsfahan vilayetindeki vaka sayısının son altı hafta içinde yüzde 25 oranında arttığını ifade etti. Sözcü ayrıca, “İnsanların maske kullanması, son günlerde yukarı yönlü bir seyir gösteren yükselişte düşüşe neden oldu” açıklamasında bulundu.

Yaz aylarında turist çeken destinasyonlar arasında kabul edilen İsfahan vilayeti, Mart ayında ülkeyi vuran ilk dalgada virüsten en çok etkilenen vilayetler arasında yer aldı. Sağlık Bakanlığı, İsfahan eyaletindeki 11 ilin kırmızı renkte olduğunu, 5 ilin ise alarm durumunda olduğunu bildirdi.

Bu şartlar altında, İran Sağlık Bakanlığı, on günden daha kısa bir süre yapılması planlanan üniversitelere giriş sınavının yapılmasında ısrar ediyor. Bu durum, bakanlığın sınavı üçüncü kez erteleme talebinde bulunduğunu bildirmesinden sonra geldi.

ISNA haber ajansı Sağlık Bakanı Said Nemeki’nin dün “üniversiteye giriş sınavının erteleneceğini açıklamadık, konunun Koronavirüsle Mücadele Ulusal Komitesi’nde tartışıldığını, komitenin uygun görmesi halinde sınavın ertelenebileceğini söyledik” şeklindeki sözlerini aktardı.

Bakan, Sağlık Bakanlığı tarafından Eğitim Bakanlığı’ndan talep edilen “daha zor bir protokol” sebebiyle sınavın ertelenmesi talebini yineledi. Bakan ayrıca, spor salonlarında yapılması kararlaştırılan sınav için belirlenen yerlerde sosyal mesafe kuralına uyulması konusunu vurguladı.

Yüksek Öğretim Bakanlığı’ndaki sınav kurulu, sınav giriş belgelerinin önümüzdeki hafta sonunda dağıtılacağını duyurdu.

İran medyası, sınav tarihi konusundaki kararsızlık nedeniyle yetkilileri eleştirirken, bu kararsızlığın İranlı öğrencilerin ve ailelerinin moralini olumsuz yönde etkilediği konusunda uyarıda bulundu.

Öte yandan Bakan Nemeki, Sağlık Bakanlığı’nın devlet fonundan salgınla mücadeleye tahsis edilen bir milyar Euro’nun yalnızca yüzde 30’unu aldığını söyledi. Nemeki ayrıca, İran’ın geliştirdiği aşı hakkında detaylı bilgi vermeden, “aşının klinik test aşamasına girdiğini” ifade etti.

Bu arada, İran Sağlık Bakanlığı Medya Merkezi Direktörü Kiyanuş Cihanpur, Rusya’nın geliştirdiği koronavirüs aşısı “Sputnik-5” konusunda uyarıda bulundu. Cihanpur konuyla ilgili olarak Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Tüm klinik testler tamamlanmadan önce, bu aşıyı kullanmak Pandora’nın kutusunu açmak anlamına geleceğini ve bu nedenle de potansiyel bir tehlike olacağını” ifade etti.

Şarku’l Avsat’ın, Alman Haber Ajansı’ndan (DPA) aktardığına göre Cihanpur, ülkelerin aşı geliştirmedeki asıl amacın insanların güvenliği ve sağlığı olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade etti.

İran Ticaret Odası’ndaki sağlık işlerinden sorumlu yetkili Mahmud Necefi Arab, ISNA ajansına verdiği demeçte, İran’ın Rusya’nın geliştirdiği koronavirüs aşısını satın almasının iki şarta bağlı olduğunu belirtti. Bu şartlardan birincisinin, aşının Rusya’da hastaları tedavi etmek için kullanılması, ikincisinin ise aşının orijinalliğinden emin olunması ve üretiminin yapılması için bilimsel detaylarının ortaya konulması gerektiği olduğunu söyledi.

Tahran, ülkedeki ikinci dalganın başlangıcından bu yana hala kırmızı durumda. Tahran’daki Koronavirüs Komitesi Başkanı Ali Rıza Zali, dün İran televizyon kanalı “Haber’e” verdiği demeçte, Tahran’da son 24 saat içinde 534 kişinin hastaneye sevk edildiğini açıkladı. Zali, Tahran’da hükümet tarafından yeniden uygulamaya konulan kısıtlamaların bir hafta daha uzatıldığını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Parlamento İşleri Başkan Yardımcısı Hüseyin Ali Emiri, Koronavirüsle Mücadele Komitesi’nin dün Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye Sanayi ve Ticaret Bakanlığı aday seçim işlemleriyle ilgili oylamaya katılmaması konusunu tavsiye ettiğini ifade etti.

Öte yandan, Parlamento Sosyal İşler Komisyonu Başkan Yardımcısı Veli İsmaili, Cumhurbaşkanının koronavirüs salgını sebebiyle Sanayi Bakanı için yapılacak güvenoyu oturumuna katılmamasının “uygunsuz” olacağını ifade etti.

Başkan Yardımcısı, “Garip olan şey, Koronavirüsle Mücadele Komitesi’nin bir buçuk milyon öğrencinin planlandığı gibi üniversite sınavına girmesine izin verirken Cumhurbaşkanının parlamentoya girmemesi tavsiyesinde bulunmasıdır.” ifadelerine yer verdi.

Şarkul Avsat