Koronavirüs ile ilgili yayılan yanlış bilgiler en az 800 kişinin ölümüne neden oldu

American Journal of Tropical Medicine and Hygiene dergisinde yayınlanan bir araştırmada, bu yılın ilk üç ayında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili yayılan yanlış bilgiler nedeniyle dünya genelinde en az 800 kişinin öldüğü ortaya çıktı.

BBC’ye göre yapılan araştırmada, sosyal medyada koronavirüs hakkında yayılan hurafelere inanarak, yüksek dereceli alkol, metanol ve dezenfektan içen 800 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bin 800’den fazla kişinin ise hastaneye kaldırıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüs hakkındaki ‘yanlış bilgi salgınının’ Kovid-19 ile aynı hızda yayıldığını ve bu söylentilerin ölüm ve yaralanmalara katkıda bulunduğunu bildirmişti.

Yanlış bilgiler hayatlara mal olur

Araştırmaya göre kurbanların çoğu, koronavirüsten kurtulmak için fazla miktarda sarımsak yemek veya inek idrarı içmek gibi yanlış bilgilere inandı.

Araştırmacılar, sosyal medyada yayılan bu hurafelerin insanlar için tehlikeli ve ölümcül olabileceğine vurgu yaparak, uluslararası kuruluşlar, hükümetler ve sosyal medya platformlarına bu yanlış bilgilerle mücadelede daha etkin rol oynama çağrısında bulundu.

Bu hurafeler nedeniyle Hindistan ve Afganistan’da kitlesel zehirlenmeler yaşandı.

Komplo teorileri ve aşı

Koronavirüse karşı potansiyel aşıların ortaya çıkışıyla gündeme gelen diğer bir risk de, aşı karşıtı aktivistlerin sosyal medyayı insanları aşı olmamaya ikna etmek için kullanmaları oldu.

Sosyal medya şirketleri, aşılarla ilgili yanıltıcı bilgileri kaldırıp sınıflandırsa da, ABD’de yakın zamanda yapılan bir ankete göre ABD’lilerin yüzde 28’i Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in insanlara mikroçip yerleştirmek için aşıyı kullanmak istediğine inanıyor.

BBC’ye görüş bildiren doktorlara göre etkili bir koronavirüs aşısının başarısı, dezenformasyonla tamamen zayıflatılabilir.

Şarkul Avsat