Suudi Arabistan koronavirüs hastalarını ECMO cihazıyla tedavi ediyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün neden olduğu akut solunum yetmezliğinin giderilmesine yardımcı olan ECMO (Extracorporeal membrane oxygenation) cihazını kullanarak iyileşme oranlarını artırmayı başardı.

Cihaz, akciğerlerin iyileşerek işlevlerini tekrar yerine getirecek duruma gelene kadar organların perfüze edilmesine yardımcı olan bir dış akciğer olarak çalışıyor. Deney şimdiye kadar yaklaşık 32 hasta üzerinde başarıyla gerçekleştirildi.

Yaşam desteği olarak da bilinen ECMO cihazı, boyun veya uyluktaki merkezi damarlara bir kan kateteri takılarak daha sonra kanın tüpler vasıtasıyla vücut dışındaki cihaza aktarılmasını ve oksijen sağlanması amaçlıyor. Oksijeni karbondioksitten alıp vücuda geri döndürme yolu ile çalışan cihaz böylece dış bir akciğer görevi görerek dinlenmeye alınan akciğer iyileşene ve diğer işlevlerini geri kazanana kadar organların perfüze edilmesine yardımcı oluyor.

Bir grup uzman tıbbi ekip, kalp ve akciğerlerinde ciddi yetmezlik olan çocukları ve yetişkinleri tedavi etmenin yanı sıra kalp ve akciğerlere iyileşme şansı veren bir köprü olduğu için bu teknolojinin ileri solunum yetmezliği ve akut kalp solunum yetmezliği vakaları için de kullanılması üzerine çalışıyor. Son çalışmalar, bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan hastalıkların neden olduğu ciddi pnömonili belirli hasta gruplarında akciğer fonksiyonunun iyileştirilmesinde bu teknolojinin artan rolünü ortaya koydu.

Öte yandan, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün bin 528 yeni tedavi kaydedildikten sonra iyileşenlerin sayısının 264 bin 487 vakaya yükseldiğini açıklarken, son 24 saat içinde bin 413 yeni vaka kaydedildiğini duyurdu.

Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, Kovid-19 kaynaklı iki ölümün kaydedildiğini, böylece ölenlerin sayısının 169’a çıktığını ve 326 yeni vakanın kaydedildiğini duyurdu.

Bakanlık, Twitter üzerinden yaptığı basın açıklamasında yeni vakaların yabancı işçilerden 143 vaka, teması olanlarla ilgili 182 vaka ve yurtdışından bir vakayı kapsadığını kaydetti.

Bakanlık, 289 vaka iyileştikten sonra bugüne kadar iyileşen toplam vaka sayısının 42 bin 469’a ulaştığını ve mevcut vaka sayısının 3 bin 414’e yükseldiğini açıkladı.

Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı ise dün 24 saat içinde 779 Kovid-19 vakasının tedavi edildiğini açıklayarak Kuveyt’te iyileşenlerin  sayısının 67 bin 519 kişiye ulaştığını bildirdi.

Bakanlık, Kuveyt Haber Ajansı’na (KUNA) yaptığı açıklamada, iyileşen vakaların gerekli tıbbi muayeneler yapıldıktan sonra kaydedildiğini ve bu konuda gerekli adımların atıldığını belirtti.

Umman

Umman Sağlık Bakanlığı, bugün serolojik araştırmanın ikinci aşamasının başladığını duyurdu ve bu aşamada uygulanacak protokollerin mekanizmaları hakkında vatandaşlara bir dizi tavsiyede bulundu.

Umman Koronavirüs ile Mücadele Yüksek Kurulu cuma günü gece sokağa çıkma yasağı kararının sona erdiğini duyurdu.

Umman’da önceki güne kadar toplam vaka sayısı 82 bin 743 olarak kaydedildi. Bunlardan 557’si yaşamını yitirirken, 77 bin 427 kişi iyileşti.

Katar

Katar Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada Kovid-19 kaynaklı iki ölümün kaydedildiği, böylece hayatını kaybedenlerin sayısının 192’ye çıktığı bildirildi.

Bakanlık, 277 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini ve toplam vaka sayısını 114 bin 809’a çıktığını duyurdu. Ayrıca, 247 vakanın tedavi kaydedildiğini ve iyileşenlerin sayısının ise 111 bin 505’e yükseldiğini bildirdi.

Şarku’l Avsat