Mısır’da koronavirüs vaka oranları ‘platoda’

Mısır’da yeni tip koronavirüs vakalarına dair kaydedilen resmi rakamlar, son birkaç günde vaka sayılarındaki ufak farklılıkların ardından “plato” olarak tanımlanan nispeten istikrarlı vaka oranı kaydedildiğini gösterdi. Ülkede vaka sayısı toplamı 96 bini aşarken toplam 59 bin kişi sağlığına kavuştu.

Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı, cumartesi akşamı, 116 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini, perşembe ve cuma günü kaydedilen vaka sayılarının ise sırasıyla 145 ve 112 kişi olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı cumartesi günü, 17 kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybederken 977 kişinin hastaneden taburcu olduğunu ifade etti.

Bakanlık koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden toplam kişi sayısının 5 bin 41’e yükseldiğini duyurdu.

Mısır İçişleri Bakanlığı salgının yayılmasının engellenmesi ve kararlaştırılan ihtiyati  önlemlerin uygulanması kapsamında dün, 4 bin 602 toplu taşıma aracı sürücüsünün “koruyucu maske takmamaları” sebebiyle haklarında tutanak tutulduğunu duyurdu.

Mısır Hükümeti, toplu taşıma aracı sürücülerine maske takmayı zorunlu tutuyor ve kararı ihlal edenlere para cezası uyguluyor. Aynı şekilde, tüm pazar, işyerleri, banka, kamu ve özel şirket çalışanlarının ve buralara gelen kişilerin de marke takmasına karar verildi.

Mısır İşgücü Bakanlığı dün, düzensiz işgücü üzerindeki koronavirüsün ekonomik etkilerini telafi etme kapsamında,  yaklaşık bir milyon 600 bin çalışan için bu aşamada yaklaşık 800 milyon cüneyh (Bir dolar yaklaşık 15.9 cüneyh) değerindeki ve her çalışana 3 aylık bir süre için aylık olarak 500 cüneyh verilecek olan Cumhurbaşkanlığı hibesinin üçüncü ödemesini başlattı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Nisan ayında koronavirüs sebebiyle birçok faaliyetin durdurulmasından etkilenen düzensiz işgücü çalışanlarının desteklenmesi için hibe verilmesini onaylamıştı. Bu karar, en önemlisi turizm sektörü olmak üzere diğer sektörleri desteklemek için yapılan çalışmalar dahilindeydi.

İşgücü Bakanı Muhammed Saafan, 3 ay boyunca cumhurbaşkanlığı hibesinden yararlanan çalışanlar için toplamda yaklaşık iki milyar 400 milyon cüneyh harcandığını belirtti.

Şarkul Avsat