Kuveyt Ulusal Meclisi'nin dünkü oturumu

Kuveyt: 10 vekil İçişleri Bakanı için güvenoyu talebinde bulundu

Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı Merzuk Ali el- Ganim dün 10 milletvekilinin Kuveyt Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Enes Halid es-Salih için güvenoyu talebinde bulunduğunu duyurdu.

Milletvekili Şuayb el-Muizari tarafından yapılan talebin ardından, dün Meclis’te özel bir oturum gerçekleştirildi. Ganim açıklamasında, “10 milletvekili İçişleri Bakanına güvenoyu için talepte bulundu. Talebi imzalan milletvekilleri, Muhammad Hayif, Samir el Sueit, Abdulkerim el-Kandari, Muhammad el-Mutair, Nayef el Mirdas, Şuayb el -Muizri, Hamdan el Azmi, Halid el Uteybi, Adil el Damkhi ve Abdullah Fahad. Anayasa ve Ulusal Meclis’in iç tüzüğüne göre, parlamento bu taleple ilgili kararını yedi gün içinde yayınlayamaz. Buna göre, güvenoyu talebi, 26 Ağustos’a tekabül eden önümüzdeki Çarşamba günü özel bir oturumda oylanacak” ifadelerini kullandı. Dün günün erken saatlerinde oturum düzenlendi. Milletvekili Şuayb el Muizari tarafından sunulan güvenoyu talebinde üç eksen bulunuyor. Milletvekiline göre bunlar ‘bakanlıktan kazanç sağlama’, ‘İçişleri Bakanı’nın yasayı ihlal ve ihlali ve yetkiyi kötüye kullanması’ ve ‘milletin iradesini hiçe sayma ve seçmen haklarına müdahale etme’ ile ilgili konular.

Şuayb el-Muizari’nin İçişleri Bakanını hakkındaki talebi sırasında mecliste bakan ve muhalif bazı isimler arasında hararetli tartışmalar yaşandı. Bazı İçişleri Bakanlığı yetkilileri, bakanı, bakanlığı kişisel çıkarlarına göre çalıştırmakla suçluyor. Muizari açıklamasında, “İçişleri Bakanı’nın yolsuzluk vakalarını Cumhuriyet Savcılığına yönlendirdiğini söylüyor. Gerçek şu ki, bunu Mali İstihbarat Birimi yaptı” dedi.

Bakanın, babasının sahibi olduğu bir şirkete verilen ihalelerden yararlandığını ve bakanlığı devralmasından birkaç yıl sonra Kuveyt’te 156 milyon dinarın sahibi olduğunu aktaran Muizari, Kuveyt’in birkaç yıl içinde kara para aklama ve insan hakları ihlalleri konusunda küresel düzeyde ileri konumlarda olacağını vurguladı.

Milletvekili Muhammed Hayef ise İçişleri Bakanı’na giderek, hükümetten teklifler aldığını, kendisinin bir bakan olduğunu ve ortak olduğu şirketlerin de hükümetten teklifler aldığını ve bunu inkar etmemesi gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanı ise anaysa hükümlerinin şirketlerin hisse satın almasını yasaklamadığını belirterek, yasa dışı bir iş yapmadığını aktardı.

Enes Halid es Salih açıklamasında, “Siyasi arenaya girmeden önce ticaretle uğraştım ve ailemin şirketleri ve ihaleleri var. Milletvekili Muizari’nin sahip olduğu gibi, şirketler ve ihaleler var” dedi.

Şarkul Avsat