Fransa karantina günlerinin tekrar dönmesinden endişe ediyor

Fransa hükümeti, son günlerde ülkede kaydedilen yüksek vakaların ardından, endişe uyandıran belirtiler ve koronavirüs salgınının geniş çapta yayılmaya başlamasıyla birlikte ilkbaharda olduğu gibi yeniden genel bir karantina uygulamak zorunda kalmaktan endişe ediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Paris Match dergisine yaptığı açıklamada, “Her şeyin olması ihtimal dahilinde. Ancak  kaçınmak istediğimiz şey olayların bizi geride bırakması” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron açıklamasının devamında,  “Ülkede her şeyi durdurmak mümkün değil. Çünkü tam bir karantina uygulamanın kayıpları çok büyük olacaktır” diye konuştu. Bu durum, siyasi ve sağlık otoritelerinin, ülkeye 100 milyara mal olacak ve ekonomik hareketi felce uğratan, işsizlik rakamlarını ikiye katlayan, okulları, üniversiteleri, enstitüleri, kurumları ve şirketleri kapatan, devlet borcunu artıran ve ekonomik büyümeyi vuran bu şiddetli durumu yaşamak istemediği anlamına geliyor.

Macron açıklamasında, “Sıfır derece yani risklerin tamamen yok olması durumu mümkün değil. Bu nedenle dikkatli olmalı ve (Kovid-19) korkusuyla mücadele etmek için (uygun) çözümler bulmalıyız” ifadesini kullandı. Macron, ülkenin tamamını kapsayacak bir şekilde kapsamlı bir karantina uygulanması yerine, daha önce olduğu gibi genel olarak değil, ancak belirli alanlarda karantina uygulanabilecek “yerel stratejiler” biçiminde bir çözüm bulunmasını önerdi.

Macron, vatandaşlarını maske takma, sosyal mesafe kuralı ve hijyen standartlarına bağlı kalma gibi sağlık kurallarına uyarak sorumluluk almaya çağırdı.

Macron’un Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın sözlerinden, önümüzdeki günlere yönelik endişeleri anlaşılıyor. Fransızlar yaz tatillerinin son günlerini yaşıyorlar ve Eylül ayının başında ofislerinde, fabrikalarında ve şirketlerinde işe dönecekler. Aynı zamanda öğrencilerin okullarına ve üniversitelerine dönmeleri bekleniyor. Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak yayınladığı rakamlar, son iki aydır Fransızların önceki tedbirlerini kademeli olarak gevşetmeleriyle gelecek günlerde endişe uyandıracak bir duruma işaret ediyor.

Fransa Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 3 bin 776 koronavirüs vakasının kaydedildiğini bildirdi. Böylece ülkedeki vaka sayısı bir haftada 16 bin 747’ye yükseldi.

Uzmanlar, sebebin Fransa’nın geniş ölçekte testler uygulamaya başlaması değil, salgının yeniden patlak vermesi nedeniyle vaka oranının iki katına çıkması olduğunu öne sürüyor. Hastaneye yatanların sayısı artarak 5 bine ulaştı ve ülkede son saatlerde 162 yeni hasta hastanelere kaldırıldı.

Bu rakamların, Fransa’nın salgın krizinin zirvesindeki durumuyla kıyaslanması mümkün olmasa da Kovid-19’un yeniden nüfus içinde hızla yükselmeye devam ettiğine dair işaretler taşıyor. Etkilenen tüm Fransız bölgelerinden ikisi göze çarpıyor: Paris ve bağlı olduğu bölgeler ile Marsilya kenti ve çevresi.

Söz konusu endişe verici gelişmeler ışığında, hükümet ve yerel makamlar, salgının hızla yayılmasını ve daha düşük sıcaklıklar ve yağmur mevsiminin gelmesiyle birlikte daha güçlü bir şekilde geri dönmesinin neden olacağı etkileri mümkün olduğunca azaltmak için çabalıyor.

Hükümetin odak noktası, kapalı mekanlarda maske takmak zorunlu kılındıktan sonra açık havada da takılmasının zorunlu tutulması. Bu bağlamda, Fransız Rivierası’nın yazlık tatil yeri olan Nice şehri veya ülkenin güneyinde bulunan Toulouse şehri gibi büyük şehirler, maske takmanın sadece en kalabalık alanlarda zorunlu kılınmasının ardından tüm sokaklarda ve meydanlarda da  maske kuralının zorunlu olması için önlemler aldı. Maske kuralıyla ilgili son gelişme, İçişleri Bakanlığı’nın özellikle bu tedbire halkın uyup uymadığını izlemekle görevli olan polisler olmak üzere tüm polis personeline maske takma zorunluluğu getirmesi oldu.

Fransa’da, geçen Temmuz ayında öğrencilerin büyük çoğunluğunun sınıfa dönmesini sağlamak için önleyici tedbirleri gevşeten Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararından sonra öğrencilerin sınıflara yeniden dönmesi nedeniyle endişelerini dile getiren öğretmenlerin sesleri de dahil olmak üzere her geçen gün uyarı sesleri yükseliyor. Son günlerde Fransa’da  salgının öğrenciler arasında yayılmasını önlemek için bakanlığın gerekli önlemlere ve prosedürlere bağlı kalarak okula dönmeyi geciktirme çağrısı yapan öğretmenlerin sesleri duyulmaya başladı.

Şu ana kadar, geçen bahardan beri eğitimden mahrum kalan üniversite öğrencilerinin üniversitelerine ve enstitülerine ne zaman döneceğiyle alakalı herhangi bir tarih belirlenmedi. Şirketler, ofisler ve kapalı mekanlarda ise talimatlara göre gün boyunca maske veya benzeri bir şey takılması şart koşuldu. Ancak yetkililerin karşılaşacağı en büyük sorun, özellikle kalabalık vakitlerde bireyler arasındaki sosyal mesafenin ortadan kalktığı başkent ve büyük şehirlerdeki toplu taşımalarla ilgili.

Fransa’daki mevcut tablo bu şekilde görünüyor. Yetkililerin belirttiği üzere Fransa’da şu an değişen şey, geçen ilkbaharda eksik olan maskelerin, dezenfektanların, testlerin, yapay solunum cihazlarının ve aynı zamanda tecrübenin artık mevcut olması. Bununla birlikte hükümet, yeniden aynı durum yaşandığında psikolojik, sosyal ve özellikle ekonomik açıdan kötü bir şekilde etkileyeceği için vatandaşların sorumlulukları konusunda hassas olmalarını sağlamak için çabalıyor.

Şarkul Avsat