Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka oranı bir ay içinde yarıya indi

Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında gerileme devam ediyor. Vakaların görüldüğü şehirlerin sayısı da azalıyor.

Suudi Arabistan’da vaka sayıları 20 Temmuz’a oranla yaklaşık yarı yarıya azaldı. Ülkede yaklaşık 2 bin 500 vaka kaydediliyorken şu an bu sayı bin 250 vaka sınırına geriledi. 47 binin üzerinde aktif vakaya tanık olan ülkede  bu sayı son beş gündür 25 binin altına düştü.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali söz konusu düşüş ile ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yüzde 92’ye ulaşan iyileşme oranının önleyici adımların atılması ve hükümet tarafından oluşturulan tedbirler, tedavi protokolleri ve sağlık hizmetlerinin uygulanması sayesinde gerçekleştiğini vurguladı.

Son 24 saatte bin 287 kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 303 bin 973’e yükseldiğini açıklayan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, bin 385’i son bir günde olmak üzere ülkede şu ana kadar 275 bin 476 kişinin iyileştiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, bin 385’i son bir günde olmak üzere ülkede şu ana kadar 275 bin 476 kişinin iyileştiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı 42 kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini, toplam ölü sayısının 3 bin 548’e yükseldiğini bildirdi. Vakalar ülkenin 105 bölge ve şehrine dağılırken toplam aktif vaka sayısı 24 bin 949 vakaya ulaştı. Açıklamada vakalardan bin 682’sinin sağlık durumu ise kritik olduğu kaydedildi.

Bakanlık yeni vakaların yüzde 55’inin erkek olduğu bilgisini verdiği açıklamada vakaların yüzde 11’inin çocuk, yüzde 85’inin yetişkin ve yüzde 4’ünün de yaşlılardan oluştuğunu belirtti.

Bahreyn

Bahreyn, ülkeye gelen herkesin evde karantina altına alınması zorunluluğunun kaldırılmasına karar verdi. Ülkeye gelenlerin, masrafları kendisine ait olmak üzere laboratuvar testi yaptırma zorunluluğunun sürdürülmesinin yanı sıra ülkede 10 günden fazla ikamet edecekler kişilerin ikamet sürelerinin bitmesinin ardından başka bir koronavirüs testi daha yaptırmasına karar verildi.

Bahreyn Gençlik ve Spor Bakanlığı, koronavirüs ile mücadelede ulusal sağlık ekibi ile koordineli olarak çalışacak. Son olarak spor kulüplerinde spor federasyonlarında koronavirüs vakalarının kontrol edilmesi sağlayacak  bir komite oluşturulması ile ilgili bir karar çıkarıldı.

Bahreyn Sağlık Bakanı Faika el-Salih şu ana kadar bir milyonun üzerinde laboratuvar testi gerçekleştirildiğini ve iyileşme oranının yüzde 92,2’ye ulaştığını bildirdi.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) iyileşenlere oranla yeni vaka sayısı artmaya devam etti. Dün farklı milletlerden 461 yeni koronavirüs vakası kaydedilirken vakaların hepsinin sağlık durumunun stabil olduğu ve gerekli tedaviyi aldığı kaydedildi. Yeni vakalarla birlikte toplam vaka sayısı 65 bin 802’ye yükseldi.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı 2 vakanın virüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini ve toplam ölü sayısının 369’a yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık 131 kişinin daha hastanelerde gerekli tedaviyi alarak tamamen iyileştiğini, böylece sağlığına kavuşanların sayısının 58 bin 153’e ulaştığını bildirdi.

Umman

Umman Sağlık Bakanlığı ülkedeki toplam vaka sayısının 83 bin 769’a yükseldiğini,  iyileşenlerin sayısının da 78 bin 386 olduğunu duyurdu. Açıklamada iyileşme oranın 93,6’ya ulaştığı, toplam ölü sayısının ise 609 olduğu kaydedildi.

Bakanlık, son 24 saatte 42 kişinin hastaneye yatırıldığını, hastanede tedavi görenlerin sayısının 429’a yükseldiğini, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısının ise 151 olduğunu bildirdi.

Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı 871 vakanın daha sağlığına kavuştuğunu duyurduğu açıklamasında ülkede iyileşenlerin sayısının 70 bin 642’ye yükseldiğini kaydetti.

Bakanlık 622 yeni vakanın daha kaydedilmesiyle toplam vaka sayısının 78 bin 767’ye yükseldiğini, iki vakanın daha virüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini ve ölü sayısının 509’a çıktığını açıkladı.

Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı dün 268 yeni koronavirüs vakasının daha kaydedildiğini, 266 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşenlerin sayısının  112 bin 924’e yükseldiğini duyurdu. Ülkedeki aktif vaka sayısının ise 3 bin 107 olduğu bilgisi verildi.

Şarkul Avsat