Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO: Kovid-19 salgınını iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Küreselleşme, yakınlık ve bağlanmışlık gibi dezavantajlarımız var. Fakat gelişmiş teknoloji gibi bir avantajımız var. Dolayısıyla, bu salgını (Kovid-19) iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz” dedi.

Ghebreyesus, WHO’nun Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısının 22 milyonu, ölü sayısının da 780 bini geçtiğini ifade ederek, açı çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

1918 yılında ortaya çıkan tüm dünyayı etkisi altına alan İspanyol gribinin iki yılda sona erdiğini anımsatan  Genel Direktör, “Küreselleşme, yakınlık ve bağlanmışlık gibi dezavantajlarımız var. Fakat gelişmiş teknoloji gibi bir avantajımız var. Dolayısıyla bu salgının iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz” dedi.

Ghebreyesus açıklamasında, “Aşı hayati bir araç olacak ve mümkün olan en kısa sürede aşı bulunmasını umuyoruz. Ancak bir aşımızın olacağının da garantisi yok ve aşımız olsa bile bu pandemiyi tek başına sona erdirmeyecek. Hepimiz şu an sahip olduğumuz araçları kullanarak bu virüsü kontrol etmeyi ve yönetmeyi öğrenmek zorundayız. Kendimizi ve birbirimizi güvende tutmak için günlük yaşamlarımızda gerekli olan düzenlemeleri yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin sadece ileriye yönelik bir aşıya güvenmemeleri gerektiğini ifade eden WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, etkili ve bilinen sağlık önlemlerinin uygulanması gerektiğini vurguladı. Ghebreyesus ayrıca, “Vatandaşların enfeksiyonu azaltmak için yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerekir” dedi.

Şarkul Avsat