Yeni dinozorun son anlarını resmeden bir çizim.

Britanyalı fosil avcısı, ünlü dinozorun akrabasını keşfetti

Bilim insanları, Wight Adası’nda bulunan bir dizi kemiğin Tyrannosaurus rex’le aynı aileye mensup yeni bir dinozor türüne ait olduğunu söylüyor.

Southampton Üniversitesi paleontologları, Vectaerovenator inopinatus ismi verilen ve 115 milyon yıl önce Kretase döneminde yaşayan dinozorun uzunluğunun 4 metreye vardığını tahmin ediyor.

Dinozor, Tyrannosaurus rex ve günümüz kuşlarını da içeren yeni bir teropod türü.

Geçen yıl Wight Adası’nın Shanklin kıyısında bulunan 4 kemiğin de büyük ihtimalle aynı dinozora ait olduğu tahmin ediliyor.

Bilim insanları, Vectaerovenator inopinatus’un muhtemelen kalıntılarının keşfedildiği yerin hemen kuzeyindeki bir alanda yaşadığını ve gövdesinin denize karıştığını söylüyor.

25’ten fazla türün bulunduğu Wight Adası dinozor kalıntılarıyla ünlü. Örneğin, Wight Adasına kıyasla 300 kattan daha büyük olan İngiltere’de sadece 21 tür bulundu.

Yeni fosiller 2019’da birkaç hafta arayla üç ayrı keşifte açığa çıkmıştı. Fosillerin ikisi tekil şahıslar, biri ise bir aile tarafından bulunmuş ve hepsi, civardaki Sandown’da bulunan Dinozor Adası müzesine teslim edilmişti.

Stratford-upon-Avonlu müdavim fosil avcısı Robin Ward, keşfi gerçekleştirdikleri esnada Wight Adası’nda bir aile gezisindeydi.

Ward, “Keşfettiğimiz kemikleri bulmanın verdiği mutluluk kesinlikle harikaydı” dedi.

Kemiklerin özel olduğunu düşündüğüm için Dinozor Adası Müzesini ziyaret ettiğimizde yanımda götürdüm.

Kemiklerin nadir şeyler olduğunu hemen anladılar ve tam olarak araştırılabilmesi için müzeye bağışlayıp bağışlayamayacağımızı sordular.

Dört omuru inceleyen Southampton Üniversitesi paleontologları, bu kemiklerin muhtemelen daha önce bilim insanlarının bilmediği bir dinozor cinsine ait olduğunu teyit etti.

Bulgular Papers in Palaeontology dergisinde yayımlanacak.

Üniversitenin araştırmayı yöneten doktora öğrencisi Chris Barker, “Deniz habitatına karışması sebebiyle Shanklin’deki çökeltilerde genelde dinozor bulamazsınız” dedi.

Daha çok, fosilleşmiş istiridye veya dalgaların kıyıya vurduğu dallara rastlarsınız. Dolayısıyla bu gerçekten de nadir bir buluş.

Şarkul Avsat