Uluslararası Koalisyon Irak’taki Taci Askeri Üssü’nden çekildi

Irak Ortak Harekat Komutanlığı, Taci Askeri Üssü’ndeki 8 numaralı mevzinin Uluslararası Koalisyon güçlerinden teslim alındığını açıkladı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci yaptığı açıklamada, Uluslararası Koalisyon güçlerinin Taci Askeri Üssü’ndeki 8 numaralı mevziyi Irak güçlerine teslim ettiğini bildirdi.

Tümgeneral Hafaci, “Teslim edilen nokta, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD kuvvetleri tarafından Irak askerlerinin eğitilmesi ve donatılması için kullanıldı. Burası artık Irak güvenlik güçlerinin kullanımına tahsis edilecek” dedi.

Sözcü Hafaci, “Uluslararası Koalisyon güçlerinin görevlerinin tamamlanmasının ardından 8 nolu mevzi, teslim ve devir raporunu imzalayan Başbakan temsilcisinin huzurunda Irak kuvvetlerine teslim edildi” diyerek, geri kalan mevzilerin devir teslimiyle ilgili olarak bir zaman çizelgesi olduğunu belirtti.

Bağdat, Musul, Kerkük ve Anbar’daki askeri tesis ve üslerden sonra Taci Askeri Üssü Uluslararası Koalisyon güçlerinden alınan sekizinci yer oldu.

Söz konusu geri çekilme, ABD Başkanı Donald Trump’ın Irak’ta kalan az sayıdaki ABD askerini geri çekme sözünü tekrar etmesinden günler sonra gerçekleşti.

Irak Parlamentosu, bu yılın başlarında oy çokluğuyla yabancı kuvvetlerin Irak’tan çıkarılmasına karar verdi.

ABD’nin Irak’ta yaklaşık 5 bin askeri bulunurken, Uluslararası Koalisyon kapsamında 2 bin 500 asker daha ülkede konuşlu durumda.

Şarkul Avsat