Kral Selman’dan Bahreyn Kralı’na mektup

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) için düzenli, yıllık bir istişare zirvesi toplantısı yapılmasına ilişkin önerisi nedeniyle Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife’ye ortak ilgi alanları dahilindeki meseleleri de ele alan bir mektup gönderdi. Mektupta ayrıca iki “kardeş” krallık arasındaki tarihi bağlara vurgu yapıldı.

Kral Selman’ın mektubu, Suudi Arabistan’ın Bahreyn Büyükelçisi Prens Sultan bin Ahmed bin Abdulaziz’in Safriye Sarayı’ndaki kabulü sırasında teslim edildi. Kral Selman’ın selamlarını ileten Bahreyn Büyükelçisi,  Bahreyn Krallığı ve halkının ilerleme ve gelişmesinin sürdürülmesi temennisinde bulundu.

Kral Hamad görüşme sırasında, iki ülke arasında “gelişmesi ve ilerlemesine yönelik ortak istekle giderek güçlenen” “kardeşlik” bağından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kral Hamad, Bahreyn-Suudi Arabistan ilişkilerinin kadim tarihi boyunca işbirliği, yardımlaşma ve dayanışma gibi sağlam temellere dayandığını vurguladı.

Kral Hamad, Kral Selman yönetimindeki Suudi Arabistan Krallığı’nın hakkın, adaletin ve barışın korunmasının yanı sıra iddialı vizyonu, kalkınma ve gelişme çabalarına karşı sağduyulu ve destekleyici tutumunu vurgulayarak bölgenin güvenliği ve istikrarının korunmasında üstlendiği önemli role övgüde bulundu.

Şarkul Avsat