Almanya Başbakanı Angela Merkel

Merkel: Önümüzdeki aylar koronavirüs açısından daha zor olabilir

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında günlük hayat üzerinde yeniden güçlü bir şekilde etki edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Merkel, geleneksel olarak düzenlediği yaz sezonu basın konferansında “Gelecek birkaç ay boyunca bazı şeylerin yaz aylarındakinden zor olacağını varsaymak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Merkel, herkesin, yaz aylarında açık havada bulunulması sayesinde virüsün bulaşmasını mümkün kılan aerosollerden nispeten korunduğuna dikkat çekerek “Önümüzdeki birkaç ay içinde işyeri, okul ve ev gibi kapalı alanlara dönüldüğünde vaka sayılarının düşük tutulmasının önemli olacağını” belirtti.

Merkel tüm dünyada koronavirüse karşı ilaç ve aşı geliştirmek için çalışıldığını ancak şimdiye sonuç alınamadığını vurguladı.

Almanya Başbakanı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Uzun bir süre bu virüs ile yaşamak zorunda kalacağız. Bu yüzden özellikle son birkaç haftada vaka sayılarının büyük oranda artmasının ardından şu an virüse karşı temel duruşumuz dikkatli ve tedbirli olmalı. Gerçek şu ki durum tehlikeli ve bu yüzden ciddiyetle ele alınmalı.”

Şarkul Avsat