Suudi Arabistan’da 4 ayın ardından vaka sayısı binin altında düştü

Suudi Arabistan’da 4 ay boyunca günlük vaka oranlarında binin üzerinde kaydedilen vakaların ardından günlük vaka sayısı Nisan ayının ortasından bu yana en düşük rakam olarak ilk kez binin altına düştü.

Bu gelişme Suudi Arabistan’ın eğitimin uygulanacağı yeni eğitim döneminde ders başı yapılmasının yanı sıra bazı üniversiteler ve teknik enstitülerde öğrencilerin sınıflara dönmesi ve kamu sektörü çalışanlarının da aylar süren aşamalı normal hayata dönüş sürecinin ardından normal çalışma düzenine  hazırlandığı bir zamanda geldi.

Normal hayata dönüşün öncesinde Suudi Arabistan’da 16 Mart’ta kamu sektörü çalışanlarının iş yerlerine gitmesi 16 günlüğüne askıya alınmıştı. Bu tarihte ülkedeki toplam vaka sayısı 150’yi geçmiyordu ancak sonrasında salgının durumu değişerek virüsün yaygınlığı arttı. Salgının daha fazla yayılması işyerlerinde çalışmanın askıya alınmasının 16 günden 138 güne çıkarılmasına sebep olurken vaka sayısı 310 bin sınırını aştı.

Sağlık Bakanlığı dün ülkenin 103 şehrine dağılmış olan 987 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 313 bin 911’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık, bin 38 hastanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen hasta sayısının 288 bin 441 kişiye ulaştığını ve 27 kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının 3 bin 840’a yükseldiğini açıkladı. Bakanlık, aktif vaka sayısının 21 bin 630 olduğu ve vakaların bin 555’inin sağlık durumunun kritik olduğu bilgisini verdi.

Kuveyt: 646 yeni vakanın kaydedildi

Kuveyt Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada 646 yeni vakanın kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 84 bin 228 kişiye yükseldi. Kuveyt’te 3 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle toplam ölüm sayısı 528 kişiye ulaştı.

Bakanlık, 673 kişinin daha sağlığına kavuştuğunu böylece toplam iyileşen hasta sayısının 75 bin 993 kişiye ulaştığını duyurdu.

Yapılan açıklamada yoğun bakımda olan hasta sayısının 92 kişi, tedavi gören hasta sayısının ise 7 bin 703 kişi olduğu belirtildi.

Bahreyn: 357 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Bahreyn Sağlık Bakanlığı dün 357 yeni koronavirüs vakasının daha kaydedildiğini duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabı üzerinden yayınlanan basın açıklamasında, yeni vakaların 115’inin göçmen işçiler, 232’sinin ise hastalarla temas kuran kişiler ve 10’unun yurt dışından gelen bireylerden oluştuğu bildirildi.

Bakanlık tıbbi muayeneler sonucunda 390 hastanın daha iyileştiğinin doğrulandığını böylece toplan iyileşen hasta sayısının 47 bin 760’a ulaştığını ayrıca mevcut vaka sayısının 3 bin 160 olduğunu açıkladı.

Katar: Aktif vaka sayısı 2 bin 960 kişiye yükseldi

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı dün 211 yeni koronavirüs vakasının daha kaydedilmesi ile aktif vaka sayısının 2 bin 960 kişiye yükseldiğini belirtti. Bakanlık, 234 kişinin daha iyileşmesi ile iyileşen toplam hasta sayısının 115 bin 251’e ulaştığını duyurdu.

Öte yandan, Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Katar’da toplu taşıma araçlarına uygulanan kısıtlamaların aşamalı olarak kaldırılmasında ve dördüncü aşamanın ilk bölümünün uygulanması kapsamında yeniden çalışmaya başlama prosedürlerini açıkladı.

Bakanlık salı gününden itibaren toplu taşıma araçlarının (otobüsler ve metro) kapasitesinin yüzde 30’unu aşmayan bir oranda çalışmaya başlamasına izin verdi.

Şarkul Avsat