Koronavirüs 463 milyon çocuğu eğitimden mahrum etti

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından dün yayınlanan rapora göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve okulların kapanması nedeniyle dünya çapındaki 463 milyon çocuk uzaktan eğitime ulaşamıyor.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, aylardır eğitimi tamamen kesintiye uğrayan çok sayıda çocuğun durumunun eğitimde küresel acil duruma işaret ettiğini söyleyerek, ekonomiler ve toplumların bunun yansımalarını on yıllarca yaşayabileceği konusunda uyardı.

UNICEF, söz konusu raporda internet, televizyon ve radyoya erişim konusunda 100 ülkeden elde edilen verilerle tüm eğitim düzeyindeki çocukların uzaktan öğrenmeye erişim imkanlarını değerlendirdi.

Raporda, salgın döneminde okulların kapatılmasından dünya genelinde 1,5 milyar çocuğun etkilendiğine dikkat çekilirken, herkesin uzaktan eğitime erişim fırsatı olmadığı ve kıtalar arasında çok büyük eşitsizlikler olduğu da ifade edildi.

UNICEF’e göre, uzaktan eğitim için gerekli teknolojiye sahip olan öğrencilerin aldığı eğitimin kalitesi de, ev işi yapma baskısı ya da bilgisayar araçlarının kullanımı için destek eksikliği gibi evdeki olumsuz koşullardan zarar görmüş olabilir.

Rapora göre Doğu ve Güney Afrika’da 67 milyon, Batı ve Orta Afrika’da 54 milyon, Pasifik ve Doğu Asya’da 80 milyon, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 37 milyon, Güney Asya’da 147 milyon, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da 25 milyon, Latin Amerika ve Karayipler’de 13 milyon öğrenci uzaktan eğitimden mahrum kalıyor.

Pek çok ülke yeni eğitim yılına başlamaya hazırlanırken UNICEF, hükümetlere koronavirüse karşı uygulanan kısıtlamalar hafifletilmeye başladığında okulların güvenli bir şekilde yeniden açılmasına öncelik verme çağrısında bulundu.

Şarkul Avsat