Cezayir karantina önlemlerini hafifletiyor

Cezayir, vaka sayılarındaki düşüşün ardından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için alınan karantina önlemlerini hafifletme kararı aldı. Karar dahilinde, sokağa çıkma yasağına tabi eyaletlerin sayısının azaltılması kreşlerin, kütüphanelerin ve müzelerin tekrar açılması yer alıyor.

Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki sağlık durumunda “bariz” bir iyileşmenin kaydedilmesinin ardından, ülkenin 48 eyaletinden 29’unda 23.00- 06.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının uygulandığı şehir sayısının 18’e indirildiği bildirildi.

Cezayir’de 25 Şubat’ta ilk vakanın kaydedilmesinden bu yana, 348’i son 24 saatte olmak üzere yaklaşık 49 bin vaka kaydedildi. Ülkede vaka sayılarındaki rekor 26 Temmuz’da 675 vaka ile kaydedilmişti.

Cezayir şehri, Vahran (Kuzey Batı), Buleyde ve Bejaia (Kuzey) şehirleri dahil olmak üzere bazı şehirlerde 23.00- 06.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının yürürlükte kalmasına karar verildi.

Hükümet ayrıca kreşlerin ve anaokullarının, özellikle ilk aşamada kapasitelerinin yüzde 50’sini kullanması ve sosyal mesafe kurallarına uymalarını içeren sağlık protokollerine sıkı bir şekilde uyulması ile yeniden açılmasına izin verdi.

Kreşlere gelen herkes Kovid-19 testine tabi olacak ve maske takmaları gerekecek. Ayrıca aynı sağlık protokollerinin uygulanması ile kütüphaneler, okuma salonları ve müzelerin de açılmasına karar verildi.

Öte yandan her türden siyasi gösteriler, toplantılar ve başta evlilik ve sünnet olmak üzere aile toplantılarına yönelik yasakların yürürlükte kalmasına karar verildi.

Yetkililer, 15 Ağustos’tan bu yana aşamalı olarak bin kişiden fazla kapasitesi olan camilerin ve plajların yanı sıra oteller, restoranlar ve kafeler gibi eğlence mekanlarının tekrar açılmasına izin veriyor ancak ülke sınırları hala kapalı tutuluyor.

Şarkul Avsat