Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı: 2030 Vizyonu’nu uygulamakta kararlıyız

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan uluslararası sanal Euromoney Konferansı’nda yaptığı açıklamada, ülkesinin 2030 Vizyonu’nu uygulamakta kararlı olduğunu belirterek, Suudi Arabistan Krallığı’nın ekonomisini çeşitlendirmeyi planladığını ve koronavirüs salgınının uzun vadeli planlarını etkilemeyeceğini açıkladı.

Bakan açıklamasında, ülkesinin korona salgınından sonra ekonominin yeniden canlanması için çalıştığını ve sonuçların çok olumlu olduğunu söyledi.

Cedan ayrıca, ülkesinin pandeminin yankılarına yanıt verdiğini belirterek Suudi Arabistan’ın salgınla yüzleşmek için sıkı önlemler aldığını bildirdi.

Suudi bakan petrol fiyatları ile ilgili olarak petrol fiyatlarının kontrol edilebileceğini söyledi.

Açıklamasında işletmeler ve şirketlerin desteklenmesi adına 218 milyar riyal (58 milyar dolar) destek sağladıklarına dikkati çeken Bakan, Suudi Arabistan Merkez Bankası’nın (SAMA) salgın sırasından bankalara 70 milyar riyal (18,6 milyar dolar) değerinde likidite sağladığını vurguladı.

2030 Vizyonu’nun hükümet reformlarını da içerdiğini aktaran Bakan, 2030 Vizyonu’nun etkili bir yol haritası olduğunu ve bu vizyonu uygulamaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Cedan özelleştirme sözleşmelerinden 11 milyar riyal (2,9 milyar dolar) toplandığını belirterek, hükümet harcamalarının en çok etkilenen sektörlere yönlendirildiğini vurguladı.

Suudi Maliye Bakanı, yeni projelerle ilgili olarak, Krallığın yeni projelere devam etme taahhüdünü teyit etti ve yabancı yatırımlar için birkaç talep aldıklarını aktardı.

Şarkul Avsat