UNICEF: Zengin ülkelerdeki çocuklar obeziteden mustarip

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) bugün yayınladığı bir rapor ile dünyanın en zengin ülkelerinde yaşayan pek çok çocuğun temel matematik ve okuma becerilerinden yoksun olduğunu ve aynı zamanda ruh sağlığı ile ilgili problemlerden ve obeziteden mustarip olduğunu ortaya koydu.

Söz konusu rapor, Avrupa Birliği (AB) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nden (OECD) 41 ülkenin çocuklarını sağlığı, becerileri ve mutluluğu açısından sıralamaya koydu. Danimarka, Hollanda ve Norveç listenin en başında yer alırken yüksek gelirli ülkeler arasında Bulgaristan, Şili ve ABD çocuklar açısından en kötü ülkeler olarak sınıflandırıldı.

UNICEF’in raporunda zengin ülkelerin birçoğunda çocukların neredeyse yüzde 20’sinin hayatlarından yeterince mutlu olmadığı ifade ediliyor.

Listede en son sırada yer alan Türkiye’de ise çocukların sadece yüzde 53’ünün hayatlarından memnun olduğu görülüyor. Bunu sırasıyla Japonya ve İngiltere takip ediyor.

Gençlerin intihar etme oranı açısından Litvanya en ön sırada yer alırken bunu Yeni Zelanda ve Estonya izliyor.

Beden sağlığı açısından ise her 3 çocuktan biri obez ya da aşırı kilolu. Bu oran Avrupa’nın güneyinde hızla yükseliyor. UNICEF, zengin ülkelerde yaşayan çocukların yaklaşık yüzde 40’ının 15 yaşına gelmelerine rağmen temel okuma ve matematik becerilerinden yoksun olduğunu kaydetti. Bulgaristan, Romanya ve Şili’de yaşayan çocuklar ise sıralamanın en altında yer alıyor.

Rapor, koronavirüs salgınından itibaren elde edilen verileri kullanırken, krizin çocukların mutluluğu açısından büyük bir tehdit olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

UNICEF Araştırmaları Merkezi (Innocenti) Direktörü Gunilla Olsson konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Hükümetler, salgın krizine verdikleri yanıtın bir parçası olarak çocukların refahını korumak için hızlı ve emin adımlar atmazlarsa, çocukların yoksulluk oranının yükselmesini, ruhsal ve bedensel sağlıklarının kötüleşmesini ve çocukların arasındaki beceri farkının daha da derinleşmesini bekleyebiliriz” dedi.

Şarkul Avsat