Suudi Arabistan’da bulunan antik yapılar “dünyanın en eski” anıtları olabilir

Yapılan yeni bir çalışmaya göre Suudi Arabistan’da bulunan yüzlerce antik taş yapıları, dünyanın en eski anıtları olabilir.

Suudi Arabistan’ın batısında yer alan Harrat Hayber bölgesinde 2017 yılında toplu halde bulunan ve bazıları futbol sahasından daha geniş olan 400 büyük taş yapı bulundu.

Yapılan keşiften bu yana araştırmacılar, “mustatil’lerin (Arapça’da dikdörtgen için kullanılan kelime)” M.Ö. 5 bin yılı civarında inşa edildiğine ve araştırmacılar bu nedenle de keşfedilen bu yapıların muhtemelen dünyadaki en eski insan yapımı yapılar olduğuna inanıyorlar.

The Holocene adlı online bir dergide yayınlanan bir makalede araştırmacılar, mustatil’lerin “dünyanın herhangi bir yerinde anıtsal taş yapı yapımının en eski büyük ölçekli biçimlerinden birini temsil ettiği” ifadesine yer veriyor.

Makalede, “Mustatil fenomeni, anıtsal mimarinin dikkate değer bir gelişimini temsil ediyor” ifadesi de bulunuyor.

Keşfedilen bu büyük yapılar dikdörtgen şeklinde ve uzunlukları, 15 metreden 600 metreden fazla uzunluğa kadar değişiklik gösteriyor.

Araştırmacılar, bu yapıların ritüeller için kullanıldıklarına ve yaklaşık 7 bin yaşında olduğunu inanılan yapılardan birinde bulunan kömürün radyo karbon izotoğu gerçekleştirdiklerine inanıyorlar.

Makalede, anıtların bir zamanlar dikdörtgenin her iki ucuna inşa edilmiş bir platforma sahip oldukları ve bazılarının bölgedeki “diğer kaya sanatı bağlamlarından görülmeyen” geometrik tasarımların sahip olduğu bilgisine de yer veriyor.

Araştırmanın lideri Huw Groucutt, Live Science’a, mustatiller içinde bulunan ve bunca yıl boyunca işgal edilmediklerini veya kullanılmadıklarını belirten birkaç öğe bulunduğunu söyledi.

Anıtlar günümüzde, çöller ve bir zamanlar aktif volkanların lav alanları gibi çeşitli kuru yerlerde bulunuyor.

Ancak bu anıtlar 7 bin yıl önce inşa edilmiş olsalardı Suudi Arabistan çok daha yeşil ve sulu bir alan olurdu.

Makale, o zamanlar yemyeşil bir ortamda yaşayan insanların “evcil hayvanların sürülerine sahip ve aynı zamanda bazı vahşi hayvanları avlayan çabanlar” olduğunu inandıklarını belirtiyor.

Bu nedenle, mustatiller, ritüel amaçlı olmaktan ziyade, bölgelerini diğerlerinden ayırmanın bir yolu olarak kullanılmış olabilir.

9 News