Suudi Arabistan yurt dışı kısıtlamalarını yılbaşında kaldıracak

Riyad yönetimi, Umre ziyaretinin aşamalı olarak tekrar başlatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Suudi Arabistan hükümeti dün 2021 yılının başından itibaren tüm hava, kara ve deniz sınır kapılarının vatandaşlarına açılmasına ve ülkeye giriş-çıkış yapmalarına izin verilmesine karar verirken yarından itibaren değişim öğrencileri de dahil olmak üzere karardan muaf olan grupların seyahat etmesine izin verdiğini duyurdu. Suudi Arabistan, salgının gidişatına göre, umre ziyaretinin kademeli olarak başlatılmasına yönelik bir plan hazırlayacak.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’nda görevli bir kaynak dün yaptığı açıklamada ülkeye giriş-çıkış yapmak isteyen vatandaşlara getirilen kısıtlamaların tamamen kaldırılması için bir karar çıkarıldığı bilgisini paylaştı. Söz konusu karar kapsamında 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından önce izlenen prosedürlere uygun olarak nakil araçlarının geçişi için tüm kara, deniz ve hava sınır kapılarının açılmasına izin verildi.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre seyahatlerin askıya alınma kararının iptal edilip izin verilmesine ilişkin kesin tarih 1 Ocak 2021 tarihinden 30 gün önce ilan edilecek ve Sağlık Bakanlığı söz konusu tarihte gerektiği halde yolcular ve araçlar için seyahat esnasında, havalimanlarının, limanların ve istasyonların salonlarında koruyucu sağlık önlemleri alınmasına yönelik talepte bulunabilir.

Söz konusu açıklamaya göre salgın ile ilgili gelişmeler göz önünde bulundurularak daha sonra bağımsız olarak alınacak bir karara göre umre ziyaretinin kademeli olarak başlatılmasına yönelik bir plan açıklanacak.

Kaynak bu kararın Kovid-19 salgını ile mücadeledeki son gelişmelere ilişkin ilgili birimler tarafından sunulanlardan, halihazırda ikinci dalga ile karşı karşıya olan bazı ülkelerde salgının yayılma oranının yükselmeye devam etmesinden ve 2020 yılının bitiminden önce herkesi kapsayacak şekilde bu hastalıktan koruyacak etkili ve güvenilir bir aşı geliştirilememe ihtimalinden hareketle geldiğini ifade etti.

Karar metnine göre “Vatandaşların güvenliğini ve sağlığını koruma isteği, çoğu ülkenin sağlık sistemi salgın yüzünden baskı altında kaldığı için vatandaşların yurtdışındayken gerekli tıbbi bakımı alma konusunda zorluklar yaşamaması ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık ve tıbbi ekiplerin şu anda çeşitli hastane ve tıp merkezlerinde odaklanması gerektiği göz önünde bulundurularak bakanlığın salgın ile mücadelede gösterdiği çabaların bütünlüğünü bozmadan çok sayıda sağlık personelinin kara, deniz ve hava sınır kapılarına nakledilmesine” karar verildi. Salgın ile ilişkili sağlık riskleri ortadan kalkıp, Kovid-19’a karşı etkili bir aşı bulunana dek önümüzdeki aylarda durumun değerlendirilmesine fırsat verilecek şekilde Krallığın uluslararası gidiş-dönüş seferlerini askıya alma kararını iptal edilmesinin ve sınır kapılarının kademeli olarak açılmasının önemine vurgu yapıldı.

İçişleri Bakanlığı, 15 Eylül Salı günü saat 06.00 itibariyle belirli şartlara ve kurallara göre vatandaşlardan bazılarının ülkeden ayrılmasına ve dönmesine müsaade edileceğini duyurdu. Bu istisnanın içerisinde yer alan gruplar şu şekilde: Resmi görevlerden sorumlu kamu görevlileri, diplomatik işlerde çalışan kişiler, yurt dışındaki kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluşlarda daimi görevlerde çalışan kişiler, şirketlerde veya ticari kuruluşlarda işleri nedeniyle seyahat etmesi gereken iş insanları, ihracat, pazarlama ve satış müdürleri ve işleri gereği müşterilerini ziyaret etmesi gereken kişiler.

Aynı şekilde bu istisna grupların içerisinde başta kanser ve organ nakli bekleyen hastalar olmak üzere sağlık raporuna dayanarak tedavi almak üzere yurtdışına gitmesi gereken hastalar, burs kazanmış değişim öğrencileri, kendi masraflarını karşılayan öğrenciler, tıp bursu programlarındaki stajyerler, ailesi Suudi Arabistan’ın dışında ikamet eden ve ailesi ile bir araya gelmek isteyen kadın/erkek vatandaşların yanı sıra yurtdışında karısını, kocasını, ebeveynlerinden birini, ya da çocuklarından birini kaybeden kişiler başta olmak üzere insani durumları olan kişiler, Krallık dışında ikamet eden ve bunu kanıtlayacak belgelere sahip olan kişiler ve refakatçileri, oyuncular ile teknik ve idari personelin üyeleri de dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası spor etkinliklerine katılanlar da yer alıyor.

Suudi Arabistan tarafından yayınlanan maddelerin içerisinde ülkeye giriş çıkış yapmasına izin verilenler arasında Körfez İşbirliği Teşkilatı (KİK) vatandaşları ve çıkış, giriş, çalışma, ikamet ya da ziyaret vizesi olan yabancı uyruklu kişiler de bulunuyor. KİK vatandaşlarının ve yabancı uyruklu kişilerin ülke genelinde Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için gerekli önlemleri alan ilgili komitenin belirlediği sağlık önlemlerine ve kurallarına göre ülkeye giriş yapması gerekiyor. Kurallara göre yalnızca yurtdışında güvenilir bir birim tarafından yapılan yeni bir tahlile dayanarak Kovid-19 hastası olmadığı kanıtlanan kişilerin ülkeye giriş yapmasına izin verilecek. Sınır kapısına gelen kişinin tahlil yaptırdığı tarihin üzerinden 48 saat geçmemiş olması gerekiyor.

Suudi Arabistan’ın açıklaması ışığında yetkili kaynak, Krallığa gelip giden uluslararası uçuşların askıya alınma kararının kısmen kaldırılacağını, kara, deniz ve hava sınır kapılarının açılacağını, vatandaşlar arasından istisna tutulan grupların ve diğerlerinin Krallığa giriş-çıkış yapmalarına izin verileceğini söyledi.

Şarkul Avsat