Suudi Arabistan’da koronadan iyileşenlerin oranı yüzde 93’e çıktı

Suudi Arabistan’da koronavirüsten iyileşen vaka oranının yüzde 93’e yükselmesinin yanı sıra 4 aydan bu yana görülen en düşük vaka oranları kaydedilmeye devam ediyor. Sağlık durumundaki bu iyileşme normal hayata ihtiyatlı dönüş ve hastalığın yayılmasını engellemek için uzaktan eğitim uygulaması ile aynı zamanda geldi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 36 bin 222 koronavirüs testi sonucu 601 yeni vaka tespit edildi. Ülkede bin 34 kişi daha sağlığına kavuşurken 28 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Son verilerle birlikte aktif vaka sayısı 18 bin 523 kişiye yükseldi. Hastalardan bin 326’sı yoğun bakımda tedavi görüyor.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, hastalığın yayılmasının önlenmesi ve vaka sayılarının düşmeye devam etmesi için sağlık önlemlerine uyulmasının ve ülkenin her bir yanında kurulan test merkezlerine başvurulmasının önemini vurguladı.

El-Abdulali, koronavirüs vaka sayılarının yüzde 88 oranında azaldığını açıkladı. El-Abdulali hastalığı atlatan hastaların uygulanan önlemlere bağlı kalmalarının, tokalaşmamalarının, ellerini dezenfekte etmelerinin ve “bugüne kadar gerçekleştirilen kazanımların devam ettirilmesinin” önemini vurguladı.

Öte yandan dün Körfez ülkelerinde günlük vakalarda farklı oranlar kaydedildi.

Kuveyt: 553 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, gerçekleştirilen 2 bin 739 koronavirüs testinin ardından 553 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini, 591 kişi sağlığına kavuştuğunu ve bir kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakanlık mevcut hasta sayısının 9 bin 209 kişiye yükseldiğini, hastalardan 94’ünün yoğun bakımda tedavi gördüğünü bildirdi.

BAE: 640 yeni vaka tespit edildi

Birleşik Arap Emirlikleri’de (BAE) önceki günlere kıyasla vaka oranlarında bir düşüş kaydedildi. Ülke’de, son 24 saatte gerçekleştirilen 84 bin 642 test sonucunda 640 yeni vaka tespit edilirken, 486 kişinin sağlığına kavuştu ve virüse bağlı herhangi bir ölüm kaydedilmedi. Aktif vaka sayısının 9 bin 639 kişiye yükseldiği bilgisi verildi.

Umman: 409 yeni vakanın kaydedildi

Umman’da ikinci bir salgın dalgasının oluşmasına yönelik endişeler artarken son 24 saatte bin 409 yeni vakanın kaydedilmesi ile vaka sayılarına büyük bir artış kaydedildi. Ülke’de 446 kişi daha sağlığına kavuşurken, 18 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Aktif vaka sayısı ise 5 bin 195 kişiye yükseldi.

Katar: 217 yeni vaka kaydedildi

Katar Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte, 5 bin 192 test sonucunda, 14’ü yurtdışından gelen kişiler olmak üzere 217 yeni vakanın kaydedildi. Katar’da 207 kişi sağlığına kavuşurken, virüse bağlı herhangi bir ölümün kaydedilmediği duyuruldu. Aktif vaka sayısının 2 bin 853 kişi olduğu, hastalardan 50’sinin yoğun bakımda tedavi gördüğü belirtildi.

Şarkul Avsat