Dünya çapında Kovid-19 vaka sayısı 30 milyon sınırına yaklaştı

Hazırlanan istatistiklere göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dünyada en az 924 bin 968 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Çin’deki ofisinin geçen yıl Aralık ayı sonunda salgının ortaya çıktığını duyurmasından bu yana vaka sayısı ise 30 milyona yaklaştı.

Söz konusu verilere göre salgının başlangıcından bu yana tüm dünyada 29 milyon 61 bin 830 koronavirüs vakası kaydedildi. İyileşenlerin sayısı ise 19 milyon 334 bin kişiye ulaştı.

AFP’ye göre bazı ülkeler ciddi vakalar dışında testler yapmazken, diğer ülkeler ise takip için vakaların temas ettiği kişilere test yapmaya öncelik verdiğinden bu rakamlar gerçek vaka sayısının sadece bir kısmını yansıtıyor. Diğer taraftan, çoğu gelişmemiş ülke de imkansızlıklar nedeniyle sınırlı sayıda test yapılıyor.

Dünya çapında Pazar günü 3 bin 844 yeni ölüm ve 253 bin 832 vaka kaydedildi. Son 24 saatte en fazla ölüm kaydeden ülkeler Hindistan (1 bin 136 ölüm), ABD (494) ve Brezilya (415) oldu. Johns Hopkins Üniversitesi’nin istatistiklerine göre, 6 milyon 520 bin 235 vakadan 194 bin 81 ölümle koronavirüsten en çok etkilenen ülke ABD oldu. Ülkede iyileşenlerin sayısının ise en az 2 milyon 451 bin 406 kişiye yükseldiği bildirildi.

ABD’den sonra en çok etkilenen ülkeler arasında 4 milyon 330 bin 455 vaka ile 131 bin 625 ölüm kaydeden Brezilya, ardından 79 bin 722 ölümle (4 milyon 846 bin 427 vaka) Hindistan, 70 bin 821 ölümle Meksika (668 bin 381 vaka) ve 41 bin 628 ölümle İngiltere (368 bin 504 vaka) yer aldı.

Bunlardan sonra en çok etkilenen bölgelerden Peru, 100 bin kişi başına 93 ölümle nüfusuna göre en fazla ölümün yaşandığı ülke oldu. Peru’yu Belçika (86), İspanya (64), Bolivya (63) ve Şili (63) izledi.

Bugüne kadar Çin (Makao ve Hong Kong hariç),  85 bin 194 vakadan (Pazar ve Pazartesi arasında 10 yeni vaka) 4 bin 634 ölüm kaydetti. Ülkede iyileşenlerin sayısı ise 80 bin 415 kişiye ulaştı.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesi Pazartesi gününe kadar (sabah saat 11.00) 8 milyon 282 bin 745 vakadan 310 bin 597 ölüm kaydetti. Avrupa bölgesi 4 milyon 495 bin 833 vakadan 221 bin 352 ölüm kaydederken, ABD ve Kanada’da birlikte açıklanan ölüm sayısı 203 bin 292’ye (6 milyon 656 bin 859 vaka) ulaştı.

Asya’da 116 bin 93 ölüm (6 milyon 553 bin 850 vaka), Ortadoğu’da 40 bin 141 ölüm (1 milyon 686 bin 419 vaka), Afrika’da 32 bin 616 ölüm (1 milyon 355 bin 521 vaka) ve Okyanusya’da 877 ölüm (30 bin 604 vaka) kaydedildi.

Söz konusu rakamlar, AFP ofisleri tarafından yetkili ulusal makamlardan toplanan verilere ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bilgilere dayanılarak hazırlandı.

Ulusal otoriteler tarafından sayılarda yapılan değişiklikler veya bunların yayımlanmasındaki gecikmeler nedeniyle son 24 saat içinde güncellenen sayılar bir önceki günün sonucuyla tam olarak eşleşmeyebilir.

WHO: Salgın durumu daha da şiddetlenecek

WHO Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, AFP ile verdiği röportajda sonbahar mevsiminin bir önceki aşamadan daha sert geçeceğini belirterek Avrupa’da ölümlerin sabit kalarak vakaların hızla artmasının salgının yeni bir yayılma dönemine girdiğine işaret ettiğini vurguladı. Ayrıca, Kovid-19 salgını nedeniyle tam bir kapatma değil, sınırlı bir kapatma uygulanması gerektiğini ifade etti.

Kluge açıklamasında, “Salgın durumu daha da şiddetlenecek. Ekim ve Kasım aylarında ölümlerde artış göreceğiz” ifadesini kullandı. Öte yandan, Avrupa’da vaka sayısı artarken günlük ölümlerin stabil olduğu kaydedildi. WHO, Avrupa’da meydana gelen günlük ölüm sayılarındaki artışın yerini vakalardaki artışa bırakmasının salgının yeniden yayılmaya başladığının işareti olduğunu bildirdi. Kluge konuyla alakalı yaptığı açıklamada, “Ülkelerin bu tür kötü haberleri duymak istemediği bir noktadayız ve bunu anlıyorum” dedi. Kluge, aynı zamanda “Salgının bir noktadan sonra gerileyeceğine inanıyoruz” dedi.

Avrupa’daki Dünya Sağlık Örgütü, salgınla mücadeleye yönelik önlemleri görüşmek ve beş stratejisi üzerinde anlaşmaları için Pazartesi ve Salı günü olmak üzere yaklaşık 50 üye ülkeyi kapsayan bir toplantı düzenleyecek. BM’nin Kopenhag merkezinden bir yetkilisi, henüz geliştirilmekte olan bir aşının tüm aşamaları bitmeden salgının sona ermesine yol açacağı vaadinde bulunanları uyardı.

BM yetkilisi Belçikalı doktor şu ifadeleri kullandı:

“Her zaman duyuyorum aşı salgının sonu olacak diyorlar. Tabii ki hayır! Aşının nüfusun tüm kesimleri için etkili olup olmayacağını bile bilmiyoruz. Elde ettiğimiz deliller bunun bazıları için etkili olacağını gösterirken diğerleri için etkili olmayacağını gösteriyor.”

Öte yandan Kluge, Avrupa’nın bir dayanışma duygusu göstereceğini umarak, “Farklı aşılar sipariş etmek zorunda kalırsak lojistik bir kabusla karşılaşacağız. Bu salgının sonu onunla yaşamayı öğrendiğimizde gelir ve bu bize bağlı. Bu son derece olumlu bir mesaj” diye konuştu.

Yeni bir salgın durumu karşısında son aylarda yetkililerin kafa karışıklığı yaşadığına dikkati çeken Kluge, halk arasındaki güvensizlik atmosferinin ışığında, sağlık krizinin son derece siyasallaştırılmış yönetimine karşı uyarıda bulundu. AFP’nin  raporuna göre Kluge, Kovid-19’a karşı verilecek yanıtların halk sağlığıyla ilgili salgın verilerine dayanması gerektiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“WHO birçok kez eleştirildi. Ancak tam olarak bilmediğimiz konularda açıklama yapmak çok zor. Bazıları yeterince açıklama yapmadığımızdan söz ederken, diğerleri sınırları aştığımızı düşünüyor.”

Kluge, araştırmaların aşamalı olarak ilerlediğini ve eksik kaldığını, ilk kez kararların eksik bir kanıta dayalı olarak verilmesi gerektiğini söyledi. Kluge açıklamasında, “Siyaset, bazı ülkelerde bilim adamlarına göre hareket ederken ne yazık ki diğer ülkelerde insanların bilimi sorguladığını görüyoruz ki bu çok tehlikeli bir durum” dedi.

Avrupa’da koronavirüs vaka sayısı, özellikle İspanya ve Fransa’da son haftalarda önemli ölçüde arttı. Cuma günü, WHO’nun Avrupa şubesinin 55 üye ülkesinde, WHO’nun genel verilerine göre Nisan ayında kaydedilen zirve rakamlardan daha yüksek olarak 51 binden fazla yeni vaka kaydedildi. Ancak aynı kaynaklara göre bugüne kadar günlük ölümlerin sayısı geçen Haziran ayının başından beri sabit kalarak 400 ila 500 ölüm arasında değişti.

Kluge, salgını yönetme şeklinin geçen kış sonundaki gibi olmaması gerektiğini belirterek  şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz Şubat ayında tüm topluluğu hedef aldık. Ancak şimdi virüsü hedefleyeceğiz. Okullar geçici olarak ve belirli yerlerde kapatılmalı. Ancak iyi bir takip sistemi benimsersek virüsü yerel olarak kontrol edebilir ve birkaç hafta sonra kısıtlamaları hafifletebiliriz.”

Şarkul Avsat