ع / اجتماعي / مركز الأطراف الصناعية بعدن يواصل تقديم خدماته الطبية للمستفيدين بدعم مركز الملك سلمان للإغاثة 1442-01-20(واس)

Husilerin kopardığı kolların, bacakların yerine protez takıp yaşama tutundular

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin (KSRelief) Aden’de bulunan protez merkezinde 335 Yemenli tedavi gördü.

Tedavi hizmeti alan Yemenlilerin önemli bir kısmı, Husi militanları tarafından yerleştirilmiş mayınlardan zarar görmüş insanlardan da oluşuyordu. Husi militanları tarafından yerleştirilen mayınlarda uzuvlarını kaybeden Yemenlilere yardım etmenin yanı sıra, KSRelief “Mayın Temizleme Projesi (Masam)” ile mayınları temizlemek için sürekli olarak çalışıyor.

Mayın Temizleme Projesi’nin başlamasından bu yana 183 bin 581 mayın imha edildi. Yemen’de savaş başladığından bu yana İran destekli Husi militanları tarafından 1.1 milyonun üzerinde mayın Yemen’e yerleştirildi. Bu mayınlar yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Husiler, insanları korkutmak için anti-araç mayınları geliştiriyor ve onları anti personel patlayıcılara dönüştürüyor.

KSRelief’in Yemen’in Marib vilayetinde de bir protez merkezi bulunuyor. Merkezlerden birine başvuran kişiler ilk olarak hem fiziksel hem de psikolojik olarak değerlendirilir ve daha sonra genel durumlarının yapay uzuvların kullanımına uygun olup olmadığı belirlenir.

Gerekli malzemeler, merkezin teknisyenleri tarafından her hasta için özel olarak üretilir. Protez cihazları tamamlandıktan ve takıldıktan sonra uzman ekipler, hastaların yeni uzuvlarının kullanımına uyum sağlaması için gerekli desteği sunuyor. Hastalar, protezlerinin kullanımında uzmanlaştıktan sonra kendilerine yeniden güvenerek evlerine dönerler.

Gelecekte de insanlara kapsamlı hizmet sunmanın devam edebilmesini sağlamak için, programın en önemli amaçlarından biri Yemenli kadroların eğitimidir.

Suudi Arabistan Haber Ajansı, KSRelief’in, Mayıs 2015’te kurulduğundan bu yana 53 ülkede değeri 4,42 milyar doları aşan bin 329 projeye imza attığını belirtti.

KSRelief’in en çok yardımda bulunduğu ülkeler arasında Yemen (3 milyar dolar), Filistin (360 milyon dolar), Suriye (296 milyon dolar) ve Somali (192 milyon dolar) yer alıyor.

Arab News