Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nden Safer tankerinin risklerini sınırlamak için uluslararası eylem çağrısı

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, Yemen’in Hudeyde şehrinin kuzeyindeki Issa petrol limanına 4,8 deniz mili mesafede demirlemiş olan Safer petrol tankerinin patlama veya batma risklerini kontrol altına almak için Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumu derhal harekete geçmeye çağırdı.

Merkez tarafından dün yapılan açıklamada, tankerin durumunun kritik bir noktaya ulaştığı belirtilerek, tankerin, Kızıldeniz ve çevresinde bulunan ülkeleri insani felaketle tehdit eden bir saatli bomba gibi olduğunu açıkladı. İran destekli darbeci Husi milislerince Hudeyde açıklarında çürümeye terk edilen tankerin her an patlayabileceği kaydedilen açıklamada, geminin aşınma ve yıpranmasının yanı sıra, gaz ve ham petrol sızıntısına neden olacak bakım çalışmalarının kesildiği, boru ve ekipmanlar ile yangınla mücadele sistemi arızalarına işaret edildi. Açıklamada ayrıca, petrol döküntülerinin Kızıldeniz, Babu’l-Mendeb Boğazı ve Umman Denizi boyunca yayılabileceğinin yanı sıra, 115’ten fazla ada ve bu adalardaki yaşamın durmasıyla denizin büyük ölçüde tahrip olabileceği vurgulandı.

Merkez, tankerin kapsamlı bakımı için milislerin BM teknik ekibinin görevlerini yerine getirmesine izin vermesini zorunlu kılmak, teknik ve mühendislik ekiplerinin gemideki ham petrol miktarlarını uygun yollarla boşaltmasını sağlamak için acil müdahale gerekliliğini bildirdi.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, uluslararası kuruluşları ve kuruluşlardan gelen uluslararası insani yardım toplumunu “çevreye zarar vermesi beklenen ve Kızıldeniz kıyısındaki şehir ve adalardaki nüfusu tehdit eden büyük tehlikeye karşı bir tavır almaya” çağırdı.

Konuyla ilgili Şarku’l Avsat’a konuşan Hudeyde Valisi Yardımcısı Velid el-Kadimi, yerel yetkililerle, Safer gemisinden ve Kızıldeniz’deki yüzer tanklardan petrol türevlerinin sızması durumunda meydana gelebilecek büyük çevre felaketi hakkında konuştuklarını belirterek, Yemen hükümetinin, Dışişleri Bakanı aracılığıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) bir oturum düzenlemeye ve milisleri hasarın değerlendirmesi ve türevlerin miktarından kurtulmasına izin vermesi için baskı yapmaya davet ettiğini bildirdi. Görüşmelerin yapıldığını ancak Husi milislerin buna uymadığını aktaran Kadimi, BM’nin, teknik ekibin bölgeye gelişini bilinmeyen bir tarihe ertelediğini vurguladı.

Şarkul Avsat