Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi, Yemen Parlamento Başkanı ile Riyad’da bir araya geldi

Suudi Arabistan’ın Yemen’deki çabalarını desteklemek için yoğun diplomatik hareketlilik

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Riyad’a gerçekleştirdiği ziyaret sona erdi. Griffiths, ziyaret sırasında Yemen’de kapsamlı bir çözüme ilişkin ortak bildirge taslağındaki son değişiklikleri incelerken Suudi Arabistan, İran destekli Husilerin yaptığı darbe sonucunda Yemen halkının yaşadığı trajediye bir son vermek için birçok Arap ülkesiyle diplomatik görüşmelerini yoğunlaştırdı.

Griffiths, Yemen Dışişleri Bakanı ve Parlamento Başkanı ile “yapıcı toplantılar” yaptığını ve toplantılarda “ortak bildirge taslağındaki son değişikliklere” odaklandıklarını belirtti. Griffiths Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada tartışmaların “özellikle yerinden edilmiş yüz binlerce Yemenli için güvenli bir sığınak olmasından hareketle “Marib kentindeki askeri tırmanışın doğuracağı vahim insani sonuçlara” odaklandığını söyledi. Ayrıca “Marib’e yapılan saldırılara son verilmesi gerektiğine” dair vurgusunu yineledi.

BM Temsilcisi Riyad’a yaptığı ziyaret sırasında, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi ve aynı zamanda Suudi Arabistan’ın Yemen’i Kalkındırma ve Yeniden Yapılandırma Programı’nı yürüten Muhammed Al Cabir ile görüştü. Görüşme sırasında Cabir, Griffiths’e hitaben Riyad Anlaşması’nın uygulanmasında kaydedilen ilerlemenin yanı sıra Yemen’de kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma konusunda gösterdiği çabaların Suudi Arabistan tarafından desteklendiğini teyit etti.

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen, Bahreyn, Mısır ve Cibuti ülkelerinin dışişleri bakanları ile bir dizi telefon görüşmesi yaptı. Cubeyr yaptığı görüşmeler sırasında Suudi Arabistan’ın bu kardeş ülkelerle olan güçlü kardeşlik bağlarını ve özellikle de Yemen meselesine ilişkin bölgedeki gelişmeleri ele aldı.

Ürdün

Buna ilaveten Ürdün hükümeti, Suudi Arabistan’da sivilleri hedef almaya devam eden Husi milislerinin gerçekleştirdiği saldırıları kınayarak Riyad yönetiminin ülkenin güvenliğini ve istikrarını korumak için atacağı her adımın arkasında olduğunu vurguladı. Ürdün Dışişleri ve Göçmen İşleri Bakanlığı Sözcüsü Dayfullah el-Fayiz “krizi sona erdirmek ve Yemen halkının güvenliğini, istikrarını ve beklentilerini sağlamak için kabul edilen referanslara uygun olarak derhal kalıcı bir ateşkes yapılması ve Husilerin BM’nin siyasi bir çözüme ulaşmayı hedefleyen girişimlerine ve çabalarına yanıt vermesi gerektiğini” vurguladı.

Bahreyn

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, İran destekli terörist Husi milislerinin Suudi Arabistan’daki sivil yapıları ve sivilleri füzeler ve insansız hava araçlarıyla hedef almaya devam etmesini şiddetle kınadı. Bakanlık bu saldırıların Suudi Arabistan’ın egemenliğinin ve istikrarının, BM Antlaşması’nın ilkelerinin ve uluslararası hukukun apaçık bir ihlali sayıldığını ve bunların bölgesel güvenliğe ve istikrara karşı ciddi bir tehdit oluşturduğunu kaydetti. Aynı zamanda bakanlık Bahreyn Krallığı’nın, Suudi Arabistan’ın güvenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar vermeye çalışan herkese karşı Riyad yönetiminin yanında olduğunu vurguladı.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Husi milislerinin eylemlerini ve saldırgan tutumlarını eleştirirken, Husilerin zulüm ve taşkınlıklarından kaçan milyonlarca yerinden edilmiş masum insanın sığındığı Yemen’in Marib kentine yönelik arkası kesilmeyen saldırıları kınadığını ve bunun kardeş Yemen Cumhuriyeti’ndeki insani durumu daha da kötüleştiren ciddi yanılsamalarının olduğunu” belirtti.

Bakanlık, Husi terör örgütünün, BM Yemen Özel Temsilcisi’nin çabalarını sürekli baltalamasını ve başta Yemen krizini barışçıl bir yolla çözme konusunda siyasi sürece zemin hazırlayacak şekilde daimi bir ateşkes yapma önerisi olmak üzere diğer girişimlerini reddetmesini kınadı. Bakanlık “uluslararası toplumun, terörist Husi milislerini, kardeş Yemen halkının acılarını sona erdirmeyi ve Yemen Cumhuriyeti’nin birliğini ve toprak güvenliğini korumayı amaçlayan bu uluslararası çabalara yanıt vermek ile yükümlü tutması gerektiğini” vurguladı.

BAE

Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Husi milislerinin Suudi Arabistan ve Yemen şehirlerindeki sivil yapılara ve işletmelere füze ve insansız hava araçları göndermesini ve milislerin kontrolü altında bulunan bölgelerden kaçan iki milyondan fazla yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapan Marib şehrine yönelik ardı arkası kesilmeyen saldırılarını şiddetle kınadı. BAE, Marib kentine yapılan saldırıların Yemen’deki insani durumu daha da kötüleştireceğini kaydetti.

BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı yaptığı açıklamada İran destekli Husi terör örgütünün, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in gösterdiği çabaları ve Yemen’de insani ve ekonomik uygulamaları kaldığı yerden devam ettirmek ve siyasi bir çözüme ulaşılması için siyasi süreci başlatmak amacıyla sunduğu kalıcı ateşkes önerisini reddetmesine ilişkin endişelerini dile getirdi. Bakanlık Husileri krizi uzatmak amacıyla BM’nin Yemen krizini sona erdirmek için gösterdiği çabaları karmaşıklaştırmak ile suçladı.

Söz konusu açıklamada bu saldırıların ve tehditlerin devam etmesinin, bölgenin Husi darbesi yüzünden karşı karşıya kaldığı tehlikenin boyutunu yansıttığı ve bu milislerin bölgede güvenliği ve istikrarı baltalamaya yönelik girişimlerinin yeni bir kanıtı olarak sayıldığı belirtildi. BAE, Suudi Arabistan’ın Riyad Anlaşması’nın uygulanması için gösterdiği çabaları bir kez daha takdir etti ve anlaşmanın uygulanmasının daha da hızlandırılmasının yanı sıra başta BM ve BM Yemen Özel Temsilcisi tarafından gözetilen barış yolu olmak üzere Yemen krizini sona erdirmek için diğer yollara başvurulmasını umduğunu ifade etti. BAE, bölge halklarının çıkarını gözeten her adımı destekleyen politikasının bir parçası olarak Yemen halkının yanında olma ve kalkınma, güvenlik ve barış konusundaki meşru isteklerini destekleme taahhüdünü yineledi.

Mısır

Öte yandan Mısır, Husi milislerinin Yemen’deki krizi körükleyen faaliyetleri ile başa çıkmak için meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu tarafından alınan tüm önlemlere tam bir şekilde destek verdiğini vurguladı. Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kahire’nin “Yemen’de siyasi bir çözüme ulaşılmasına teşvik etmek ve hükümet ile Husiler arasındaki ateşkesi uygulamak için gösterdiği samimi çabalarında” Riyad’ın yanında olduğu vurgulandı. Bakanlık, milislerin Marib kentindeki sivil yapıları balistik füzelerle bombalamasını ve saldırının ardından birçok sivilin yaralanmasını kınadı. Bakanlık “Siyasi çözümün sekteye uğramasının bir sonucu olarak Yemen’in bölgelerinde gittikçe kötüleşen insani krizin etkilerini hafifletme doğrultusunda insani ve ekonomik uygulamaların kabul edilebilmesi için Yemen’de kapsamlı bir ateşkese ulaşmanın büyük önemine” vurgu yaptı. Mısır, Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonunun bu hedeflere ulaşmak için gösterdiği tüm çabaları takdir etti.

Şarkul Avsat