Yolsuzlukla suçlanan Halifi ve Valcke mahkeme önüne çıkıyor

Paris Saint-Germain Başkanı ve beIN Medya Grubu CEO’su Nasır el-Halifi ile eski FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, yolsuzluk davası nedeniyle İsviçre’de mahkeme önüne çıkacak.

Halifi ve Valcke’nin adları, 2026 ve 2030 Dünya Kupaları’nın yayın haklarında yapılan yolsuzluk davasına karışmıştı.

Yayın hakları davasındaki odak isim FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter’in sağ kolu olan Valcke. Valcke suçlu bulunduğu takdirde beş yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

59 yaşındaki eski FIFA Genel Sekreteri, Halifi’den “haksız menfaatler” karşılığında “beIN” medya grubuna 2026 ve 2030 Dünya Kupası’nın yayın haklarının Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine verilmesini kolaylaştırmakla suçlanıyor.

Savcılığa göre suçlama, Ekim 2013’te Valcke’nin Sardunya Adası’ndaki bir villa için üçüncü bir tarafa ödediği 500 bin euroluk peşinatın, Valcke yerine Nasır el-Halifi’nin villayı bir şirket üzerinden satın alması sonucu gerçekleşti.

Öte yandan Savcılık, Valcke’nin 2014’te gerçekleşen Dünya Kupası için taşıma haklarını beIN’in almasını sağlamak için “elinden gelen her şeyi yapma” taahhüdünde bulunduğunu iddia ediyor.

Ancak yasal olarak, konu “özel yolsuzluk” ile ilgili değil. Savcılık, geçtiğimiz Ocak ayında “FIFA” ile Halifi arasında bir “dostluk anlaşması” yaptıktan sonra, içeriği açıklanmayan bu anlaşmadan vazgeçmek zorunda kaldı. Bu bağlamda geçtiğimiz Mart ayında alınan bir karara göre, o dönem FIFA’da çalışan Valcke, rüşvet dahil olmak üzere görevleri sırasında aldığı parayı iade etmek zorunda kaldı.

46 yaşındaki Halifi, “Valcke’yi ağırlaştırılmış suçlu kötü yönetim yapmaya kışkırtmak” suçlamasıyla beş yıla kadar hapis cezası öngören kararla karşı karşıya kalabilir.

Duruşmada hazır bulunacak olan Valcke, 2013-2015 yılları arasında FIFA’daki görevini kullanarak Yunan iş adamı Dinos Deris’in de adının karıştığı İtalya ve Yunanistan’a Dünya Kupası’nın çeşitli kopyalarına televizyon yayın hakları vermekle suçlanıyor.

Valcke’nin bunun için 1,25 milyon euro kazandığı iddia edilirken, avukatına göre eski Genel Sekreter suçlamaları kabul etmiyor. Duruşmanın devam etmesi halinde, beş yıl önce başlanan yolsuzluk skandalı dünyadaki çoğu spor federasyonunun merkezi olan İsviçre’de verilen ilk karar olacak.

Şarkul Avsat