Kral Selman video konferans aracılığıyla Bakanlar Kurulu’na başkanlık etti

Riyad: Filistin için adil çözüm çabalarımızı sürdüreceğiz

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Arap topraklarının birliği, egemenliği ve bütünlüğü konusundaki ilgi ve endişesinin altı çizilirken, bölgenin istikrarını tehdit eden herhangi bir ihlali kabul etmeyeceğine vurgu yapıldı.

Filistin halkının yanında olan Suudi Arabistan’ın, Filistin sorununda adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşma ve uluslararası meşruiyet kararları ve Arap Barış Girişimi uyarınca 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olmak üzere bağımsız Filistin devletini kurmasını amaçlayan tüm çabalara destek verdiği bir kez daha ifade edildi.

Kral Selman, toplantının başında Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife’den aldığı mesajın yanı sıra Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile yaptığı telefon görüşmelerinin içeriği hakkında bakanlara bilgi verdi.

Bakanlar Kurulu, G20 ülkelerinden sendikaların bir araya geldiği L20 zirvesinin açılışında okunan, Kral Selman’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve onun sağlık, sosyal ve ekonomik etkilerine karşı mücadeleye büyük öncelik verdiği mesajına övgüde bulundu.

Toplantıda, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından kabul edilen, Kovid-19 salgınıyla mücadele için pratik, somut ve güçlü bir küresel tepkinin koordine edilmesini öngören karar taslağı ele alındı.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid bin Abdullah el-Kasabi, toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yaptı.

Bakana göre, Suudi Arabistan’ın Avrupa Dijital Rekabet Merkezi’nin raporunda dijital rekabet gücü bağlamında G20 ülkeleri arasında birinci sırada yer almasının, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın geçtiğimiz yıllarda iletişim ve bilgi teknolojisi sektörüne verdiği desteğin bir meyvesi olduğuna dikkat çekildi.

Suudi Arabistan’ın, Husi milislerin sistematik ve kasıtlı bir şekilde balistik füzeler ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile ülkedeki sivilleri hedef almaya teşebbüs eden düşmanca saldırılarını bir kez daha kınadığı ifade edildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih’in konvoyunu hedef alan saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığı belirtilirken, her türlü şiddet, terör ve radikalizme karşı Afganistan ve halkının yanında olduğu kaydedildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, Suudi Arabistan ve Moritanya hükümeti arasında elektrik ve yenilenebilir enerji sektöründe işbirliğini öngören anlaşma için Enerji Bakanı’na Moritanya tarafı ile görüşme yetkisi verildi.

Suudi Arabistan ve Tanzanya arasında sivil savunma alanında işbirliğini içeren mutabakat zaptı taslağı konusunda Tanzanya tarafıyla müzakere etmesi için İçişleri Bakanı’na yetki verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarkul Avsat