Okulların açılması koronavirüs vakalarının artışına neden olur mu?

Avrupa’daki çocuklar, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak için maskelerini takarak okullarına döndü ancak aileler ve eğitimciler bu konuda oldukça endişeli.

Kanıtlar, okulların yeniden açılmasının yerel Kovid-19 vakalarındaki artışın ilk nedeni olmadığını gösterse de, okullara dönüş kararı önümüzdeki aylarda bazı zorluklar doğurabilir.

İlk bakışta, Norveç deneyimi, okullara geri dönmenin vaka sayısında büyük bir artışa neden olmadığını gösterdi. Buradaki çocuklar Nisan ayı sonlarında okullarına geri döndü ve iki ay sonra yaz tatiline ayrılmadan önce yeni katı hijyen kuralları ile daha az kapasitedeki sınıflarda eğitim aldı.

İskandinav ülkesi, o dönemde seyahat kısıtlamaları, karantina gereksinimleri ve özel toplantılardaki sınırlamalarla salgını kontrol altına almayı başardı. Ancak Norveç’te geçtiğimiz günlerde sonbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte vaka artışı yaşandı.

İskoçya’da ise Glasgow’daki bazı gruplar arasında vakalar artış gösterdi. Hükümet bunun okullar nedeniyle değil, toplumsal hareketlilik nedeniyle olduğunu bildirdi.

Ulusal Tıp Direktörü, Kuzey Glasgow ve Lanarkshire’daki birkaç lisede vakalar çıkmasının ardından BBC’ye verdiği demeçte, gençlerin kapalı mekanlarda yaptığı partilerin gerçek bir endişe konusu olduğunu söyleyerek, gençleri sosyal mesafe kurallarına uymaya teşvik etmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Almanya’da koronavirüs vakası bildirildiğinde bazı okullar kapatılırken, vaka sayısındaki artış genel olarak tatil sonrası yurt dışından dönen kişiler ile ilişkilendirildi.

Yakın zamanda açıklanan vakalardan yüzde 40’ının ülke dışından geldiği düşünülüyor. Kalan kısmın ise muhtemelen aile toplantıları ve özel etkinliklerden kaynaklandığına inanılıyor.

Virolog Christian Drosten, Almanya’daki okullarda öğrenciler arasında vaka kaydedilmemesinin erken müdahale, etkili test ve teması olanları izleme sayesinde ülkede nispeten vakaların az olmasına bağlı olduğuna inanıyor.

Durum buysa, İspanya, İtalya ve Fransa gibi vaka oranlarının arttığı ülkelerde okulları açık tutmak daha zor olabilir.

İsrail, Mayıs ayında sosyal mesafe önlemleri uygulanmadan ve sağlam bir temas izleme sistemi olmadan önce sınıfları açmakta yarışarak, henüz kontrol altına alınmamış salgını daha da alevlendirdi.

Onun aksine Danimarka’da ise, öğrenci yoğunluğunu azaltmak için örgün ve online eğitimi birleştirmenin yanı sıra her saat başı elleri yıkamak gibi bir model uygulandı.

Avrupa’da kış henüz başlamadı ve buradaki soğuk ve nemli hava, sınıf pencerelerin kapatılmasına neden olacak.

Söz konusu ülkelerde grip mevsiminin gelmesiyle işler daha da zorlaşacak. Avrupa ülkeleri durumun üstesinden gelme konusunda zorluk yaşıyor. Ancak okulları açık tutmak, koronavirüs salgınının yeniden alevleneceği anlamına da gelmeyebilir.

Şarkul Avsat