Suudi Arabistan’da iyileşen hasta sayıları artarken vaka sayıları azalmaya devam ediyor.

Suudi Arabistan’da koruyucu önlemler vaka sayılarında istikrarın sağlanmasında katkıda bulunuyor

Suudi Arabistan’da yükselen iyileşen vaka eğrisi, hükümetin 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle sınırların açılması başta olmak üzere birçok alanda normal hayata dönme konusunda aldığı kararları destekler nitelikte.

Ülkede bin 60 hastanın daha sağlığına kavuşması ile iyileşenlerin sayısı 303 bin 930 kişiye yükseldi. Son 24 saatte 607 yeni vaka kaydedilmesi ile günlük vaka sayılarında düşüş devam etti. Bu gelişme hükümetin, ülkedeki sağlık durumunun istikrarının sağlanması ile sınırları yeniden açma kararını ve ülkede salgının başladığı dönemde geçici bir düşüşün olduğu diğer alanların faaliyetlerini artırma imkanlarını destekliyor.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün günlük hayatın birçok alanında koruyucu ve ihtiyati önlemlerin uygulanmasının ardından kritik vaka verilerinde düşüş olduğunu gösteren rakamlar yayınladı.

Ülkede doğrulanan toplam hasta sayısı 326 bin 258 kişiye yükselirken, 19 bin 23 aktif vakanın tedavi görmekte olduğu ve sağlık durumlarının güven verici olduğu belirtildi.

Kuveyt: Ulusal Meclis oturumları ertelendi

Kuveyt’te beş milletvekilinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesinin ardından Kuveyt Ulusal Meclisi’nin bugün ve yarın (Çarşamba) düzenlenmesi planlanan olağan oturumu, tüm milletvekillerine cumartesi günü test yapılması için gelecek hafta salı ve çarşamba günlerinde ertelendi.

Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzuk el-Ganim’in Meclis’in olağan oturumunun, tüm milletvekillerine koronavirüs testinin yapılması için gelecek hafta salı ve çarşamba günlerine ertelendiğini duyurdu.

El-Ganim’in açıklaması, Sağlık Bakanı Şeyh Basil es-Sabah’ın beş milletvekilinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesinin ardından Meclis toplantısının iptal edilmesini tavsiye ettiği mektubunun ardından geldi.

El-Ganim “Şu ana kadar 5’ten fazla milletvekilinde koronavirüs tespit edildiğini ancak henüz tüm milletvekillerine test yapılmadığını” açıkladı.

El-Ganim sözlerini şöyle sürdürdü:

“Art arda üç gün boyunca gerçekleştirdiğimiz oturumlarda bir çeşit yayılma olduğu ortada, milletvekilleri ve Meclis personelinin hastalığa yakalanmadığından emin olunması için gelecek cumartesi günü test yapılması gerekiyor. Bu, Meclis Başkanı veya Meclis Ofisi tarafından değil, sağlık yetkilileri ve Sağlık Bakanı tarafından belirlendi.”

El-Ganim yarın sağlıklı milletvekillerinin katılımıyla bir oturumun düzenlenemeyeceğini vurguladı. Ancak cumartesi günü tüm milletvekillerine test yapılmasının ardından gelecek hafta oturum düzenlenebileceğini belirtti.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı 708 yeni vakanın daha kaydedilmesiyle ülkedeki toplam hasta sayısının 95 bin 472 kişiye yükseldiğini ve üç kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesi ile toplam ölüm sayısının 563 kişiye çıktığını açıkladı. Bakanlık ayrıca 506 hastanın daha sağlığına kavuşması ile ülkede iyileşenlerin sayısının 85 bin 501 kişiye yükseldiğini kaydetti.

Umman: 476 yeni vaka kaydedildi

Umman Sağlık Bakanlığı dün (Pazartesi), 476 yeni vakanın kaydedilmesi ile ülkede kaydedilen toplam hasta sayısının 90 bin 222 kişiye yükseldiğini duyurdu.

Umman Haber Ajansı’nın aktardığına göre, Sağlık Bakanlığı 90 bin 222 hastadan 83 bin 928’inin sağlığına kavuştuğunu ve 790 kişiinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bahreyn: 721 yeni vakanın kaydedildi

Bahreyn Sağlık Bakanlığına bağlı, ülkedeki sağlık durumunun takibine özel oluşturulan “Bahreyn’de Korona” web sitesinde yayınlanan verilere göre, 721 yeni vakanın kaydedilmesi ile ülkedeki toplam vaka sayısı 60 bin 307’ye yükseldi. 489 kişinin daha sağlığına kavuşması ile iyileşenlerin sayısı ise 53 bin kişiyi geçti. Bahreyn Sağlık Bakanlığı dün bir kişinin daha salgın sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm sayısının 212 kişiye yükseldiğini duyurdu.

Katar: 235 yeni vaka kaydedildi

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı dün iki kişinin daha salgın sebebiyle hayatını kaybettiğini böylece ülkede kaydedilen toplam ölüm sayısının 207 kişiye yükseldiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, 235 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 121 bini geçtiğini ve 249 hastanın iyileşmesi ile toplam iyileşen hasta sayısının 118 bin 931 kişiye ulaştığını açıkladı.

Şarkul Avsat