Avrupa ve ABD, İranlı güreşçinin idam edilmesini kınadı

İranlı güreşçi Nevid Efkari’nin idam edilmesine karşı bir tepkide Avrupa Birliği’nden (AB) geldi. Ölüm cezasının AB’nin her durumda karşı çıktığı acımasız ve insanlık dışı bir ceza olduğu ifade edildi.

Efkari’nin idam edildiğini, İran medyası duyurdu. Grekoromen güreş şampiyonu olan Efkari, 2018 yılında yapılan hükümet karşıtı protestolarda bir güvenlik görevlisini öldürmekle suçlanıyordu.

Efkari’nin ailesi, güreşçinin işkence gördüğünü ve bu nedenle de sahte bir itirafa zorlandığını iddia etmişti. İran yargısı itirazları ret etti.

AB Dış ilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Birliği, istisnasız her koşulda ve durumda ölüm cezasının karşısında. İnsan hakları, İran’la olan ilişkimizin merkezinde olmaya devam ediyor. Tahran’daki yerel AB temsilciliği ve ayrıca bu son infaz gibi münferit olaylar da dahil olmak üzere İranlı yetkililerle görüşmeye devam edeceğiz.”

AB’nin aksine ölüm cezası uygulayan ABD de Efkari’nin idam edilmesini kınadı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Bu rejimin -İran- zalim standartlarına göre bile insanlık onuruna yapılan çirkin bir saldırı” ifadelerini kullandı.

Arab News