Suudi Arabistan’dan bir devrim daha: Kadına da erkeğe de eşit ücret

Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, çalışanların maaşlarında cinsiyete dayalı bir ayrımcılığın olmamasını sağlanmak için geçtiğimiz günlerde bir emir yayınladı.  

Yayınlanan bu emir, teşvik edici ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmanın yanı sıra bütün Suudi vatandaşları için iyi, sürdürülebilir iş fırsatları yaratmak ve işçiler ile işverenlerin karşılaştıkları zorluklara çözüm bulmak için atılan en son adım.

Bakanlık, “işverenin, çalışanlarına karşı, işin icrası sırasında veya işe alırken veya reklam verirken, cinsiyet, engellilik, yaş veya başka bir nedenden dolayı ayrımcılık yapmasının yasak olduğunu” ifade etti.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, 2019 Küresel Misk Forumu’nda Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın tüm Suudilere eşit fırsatlar sağladığını ifade etmişti.

Prens Abdulaziz bin Selman, Küresel Misk Forumu’nda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Suudi kadınlarının artık hazır olduklarını biliyoruz, bir eğitim programlarına sahipler. Kadınlar ve erkeklere eşit ücret politikamız var.”

Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın yayınladığı son emir, Suudi Arabistanlılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Elektrik mühendisi Muhammed al-Ali, Arab News’e, bu kararın Suudi kadınlarını iş hayatına katılmaya teşvik edeceğini söyledi.

Al-Ali şu ifadeleri kullandı:

“Alınan bu karar, kadın eşitliğine doğru atılan bir adım. Daha çok kadını iş hayatının bir parçası olmak için cesaretlendirecek ve ekonomimiz için de oldukça faydalı olacak. Suudi Arabistan, VİZYON 2030 reform programı kapsamında kadın ve erkeklerin ayrımcılık ile karşılaşmadan yan yana çalışabildiği, daha kapsayıcı bir toplum olma yolunda hızlı değişimler yaşıyor.”

Suudi yönetici asistanı Rozan al-Nahari, kadınların da erkekler kadar çok çalıştığını ve yayınlanan bu emrin, çok sayıda kadına ekonomik bir refah sağlayacağını ifade etti.

Al-Nahari, “Ofiste aynı çalışma süresi harcıyoruz, aynı görevleri yerine getiriyoruz ve çoğumuz, çalıştığımız kuruluşta kendimizi kanıtlamaya çalışıyoruz.  Bütün sosyal reformların, kadınları desteklemesinden dolayı oldukça mutluyum” ifadelerini kullandı.

Arab News