Suudi Arabistan ekonomisine sanat dopingi

Suudi Arabistan, yeni bir dijital sanat müzesi kurmak için uluslararası sanat kolektifi teamLab ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan’ın kültürel ve sanatsal girişim yoluyla ekonomiyi çeşitlendirmeyi amaçlayan VİZYON 2030 reform programı kapsamında yapılacak işbirliği, disiplinler arası bir uzman grubunun, 2023 yılına kadar teamLab Borderless Cidde (teamLab Sınırsız Cidde) olarak adlandırılacak olan müzede sergilenmek üzere sanat eserleri yapımını üstlenecek.

teamLab, 2001 yılında Japonya’da Toshiyuki Inoko tarafından kurulan interaktif sanat topluluğu, sanatta ve genel olarak dünyada “sınırların” ötesine geçmeyi hedefliyor.

“TeamLab Borderless” adlı sürekli sergi Haziran 2018’de Tokyo, Odaiba’da açıldı ve benzer bir sergi, Kasım 2019’da Şangay Huangpu Bölgesi’nde gerçekleşti.

Inoko, dünyanın aslında orada olmayan sınırlarla dolu olduğuna inanıyor. Inoko, dünyayı ve dünya ile evren arasındaki ilişkiyi ayrılıklar, sınırlarla dolu yerler olarak düşünmek yerine, sınırsız bir dünyada ilerlemek için bilim ve sanatı birleştirmenin zamanının geldiğine ve aynı zamanda fiziksel sınırların insanlar tarafından yaratıldığına inanıyor.

Sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar, programcılar, CG animatörleri ve daha pek çok alandan insanlar, Tokyo ve Şanghay’daki müzelerle aynı yaratıcı çizgiler doğrultusunda teamLab Borderless Cidde’yi hazırlayacak ve Inoko’nun bir sınırsız dünya vizyonunu sağlamak için en son teknoloji kullanılacak.

Cidde’deki merkezde ayrıca çocuklara ayrılmış bir bölüm de yer alacak. Bu bölümde, çocukların bilim ve sanat öğreniminin ortak alanlarının yeni nesil Suudi yaratıcılarına nasıl ilham kaynağı olabileceğini keşfetmelerine olanak sağlanacak.

Suudi Arabistan, VİZYON 2030 stratejik yapısı ve Yaşam Kalitesi Programı tarafından desteklenen Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, müzenin ülkenin gelişen sanat alanı için bir ilham kaynağı olmasını hedefliyor.

Sanat ve teknolojinin birleşmesine yönelik özel odaklanma, Suudi Arabistan’ın kültürel ve ekonomik alanda çeşitlenme vizyonunu destekliyor.

Yapılacak bu ortak çalışma aynı zamanda önde gelen uluslararası sanatçılarla işbirliğinin yanı sıra bir dizi etkinlik, sergi ve müzede eğitim deneyimleri de gerektirecek. Ayrıca sanat topluluğunun müzeyi ve faaliyetlerini Riyad’a taşımak gibi geleceğe yönelik planları var.

Arab News