Nura el Faysal, Nuun Jewels’ın kurucusu.

Suudi tasarımcı Fransız gazetesi tarafından ayrımcılığa uğradı

Paris merkezli mücevher markası Nuun Jewels’in Suudi Arabistanlı kurucusu Prenses Nura al Faysal, sosyal medya hesabından, başörtülü olduğu için fotoğraflarını yayınlamayı reddeden Fransız gazetesi Les Echos ile yaşanan olayı paylaştı.

Suudi Arabistanlı tasarımcı, kişisel Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımında “Avrupa’da çalışan Suudi Arabistanlı kadın bir mücevher tasarımcısı olarak bu tür ayrımcılıklarla çok defa karşılaştım. Bugün yaşadığım şey, geçip gitmesine izin veremeyeceğim bir şey” ifadelerini kullandı.

Tasarımcı, yaptığı paylaşımla olayı ayrıntılarıyla anlattı ve dergide yayınlanacak bir röportaj hazırladığı profesyonel fotoğrafların büyük bir korku konusu olduğunu belirtti.

FRANSIZ DERGİ BAŞÖRTÜSÜZ GÖRÜNTÜ İSTEDİ

Tasarımcının Instagram paylaşımında “Bize, PR ajansı aracılığıyla paylaşılan görüntülerin diğer tasarımcıların görüntülerine uygun olmadığını ve biz başörtüsüz bir görüntü sunmaya hazır olmadıkça, onların makalelerinde Nuun Jewels’ı kullanamayacaklarını anlatan bir mesaj gönderildi” şeklinde yazdı.

Tasarımcı, El Faysal, “Bu olayın üzerinde duruyorum çünkü bu davranışlara karşı sessiz kalarak mücadele edemeyiz. Irkçılık ve ayrımcılık dünyanın her yerinde. Bu, ele almamız gereken bir şey… Toplum olarak, bunun hakkında konuşmaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu olay bir Fransız yayınında meydana gelmiş olsa da tasarımcı bunun Fransız halkının veya ülkenin bir temsili olmadığını vurgulayarak”Fransız arkadaşlarım ve iş arkadaşlarım bana bunun kabul edilemez olduğunu söyleyen mesajlar gönderdiler” şeklinde konuştu.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA DESTEK GELDİ

Nitekim pek çok kullanıcı, samimi destek mesajlarını iletmek, İslamofobi ve ayrımcılığı kınamak için El Faysal’ın paylaşımının altına yorum yazdılar.

Tasarımcı, olayın ardından dünyanın dört bir yanından insanlardan büyük destek aldı ve başörtü takan bir kadın olarak ayrımcılık deneyimine rağmen umutlu olmaya devam ediyor.

El Faysal, “Ben içsel bir iyimserim. İnsanlığın özünde harika olduğuna tamamen inanıyorum. İşime gelince, her zaman zanaatımla gündeme gelmek istemişimdir. İşime bakıp, beni bu konuda yargılayın ve beğenmediyseniz sorun değil. Ama bir varsayım için çalışmamı reddetmeyin” diye konuştu.

Suudi Arabistanlı tasarımcı, bu gibi davranışların dünyadan kaldırılabileceğine inanıyor ve “Irkçılık öğretilen bir davranış, bu yüzden öğretmeyebiliriz de” ifadelerini kullandı.

Arab News