ABD’de hamile Kovid-19 vakaları için yeni protokol

Bir çalışma koronavirüsün nadir olarak gebelik zehirlenmesine neden olabileceğini kanıtladı

ABD’de hamile kadınların plasentalarında yüksek oranda koronavirüsün bulunmasına ilişkin birden fazla vakanın tespit edilmesi hamilelerin bakımına ilişkin protokollerde değişik yapılmasına neden oldu. Plasentada yüksek oranda koronavirüs bulunması, organlarda hasar oluşmasına ve tansiyonun yükselmesine bağlı olarak “gebelik zehirlenmesine” neden olarak hem annenin hem bebeğinin ölümüne neden olabiliyor. Gebelik zehirlenmese tek çözüm olarak erken doğum gerçekleştiriliyor.

ABD’deki Yale Üniversitesi Hastanesi’ndeki doktorlar teşhis edilen vakalar hakkında, “Journal of Clinical and Experimental Investigations” dergisinin son sayısında bir çalışma yayınladılar. Doktorlar annenin hayatını kurtarmak için bebek henüz hayatta kalabilecek güçte değilken doğumu gerçekleştirmek zorunda kaldılar.

Kovid-19’a yakalanan hamile kadınların teşhis edilmesi, bakımlarında ilişkin protokollerde değişiklik yapılmasına sebep oldu. Yapılan değişiklikler kapsamında, Yale Üniversite’sinde hem hamile kadınların hem de sağlık çalışanlarının sağlığının korunması için, kadın doğum birimlerine giden tüm hamilelere, semptomlarının olup olmadığına bakılmaksızın, koronavirüs testi yapılıyor.

Cuma günü Üniversite’nin sitesinde yayınlanan bir çalışmada, Yale Üniversite Hastanesi’ne Mart ayında hamileliğinin ikinci üç aylık döneminde ve sağlık durumu kritik olan bir kadına Kovid-19 teşhisinin konulmasının ardından virüsün plasentada bulunduğu tespit edilen başka vakaların da keşfedilmesinin hikayesi ele alındı.

Çalışmaya göre, koronavirüsün hamile kadınları ve daha doğmamış bebeklerini nasıl etkileyeceğine ilişkin neredeyse hiçbir şey bilinmiyordu. Yale Üniversitesi doktorları ve bilim adamları sadece erken gebelik zehirlenmesi (preeklampsinin) yaşayan anneyi kurtarmak için değil, hastalığı daha iyi anlamalarını sağlayacak örnekleri toplamak için de hızlı davrandılar.

Çalışmada vakanın durumuna ilişkin olarak “virüsün, kadının plasentasına geçtiği ve büyük ihtimalle tansiyonunun tehlikeli seviyelere yükselmesine neden olduğu bunun sonucunda hamileliğe bağlı hastalıkların gelişmesini hızlandığı” ifade edildi.

Doğum, Kadın Hastalıkları ve Üreme Bilimleri Profesörü ve çalışmanın yazarı Dr. Heather S. Lipkind, Yale Üniversitesi’nin sitesinde yayınlanan çalışmada “Hamilelik sırasındaki yüksek tansiyon seviyeleri ile ilgileniyorum. Bu vakanın tansiyon seviyesi ciddi bir seviyede ve olağan dışıydı” ifadelerini kullandı.

Lipkind “hamile bir kadının plasentasında, virüsün vücudunun diğer herhangi bir yerinden daha yüksek seviyelerde bulunmasının beyin iltihabına benzer özel bir hastalığın ortaya çıkmasına sebep olduğunu, şiddetli olumsuzluk hamilelik koşullarına bağlı olarak iltihabın ortaya çıktığını ayrıca ilk vakanın ardından hamile kadınlarda Kovid-19’un görüldüğü başka vakalarında tespit edildiğini” açıkladı.

Lipkind ayrıca “hamile kadınların virüse yakalanmalarının plasenta iltihabına ve tansiyon yükselmesine neden olabildiğini bunun da çok daha hızlı bir şekilde hamileliğin erken döneminde erken gebelik zehirlenmesine (preeklampsinin) neden olduğunu” belirtti.

Lipkind, “kendi çalışmalarının ve diğer çalışmaların sonuçlarının, onları bakım protokollerini değiştirmeye yönelttiğini, değişimler kapsamında kadın hastalıkları ve doğum birimlerine gelen tüm hamilelerin semptomlarının olup olmamasına bakılmaksızın koronavirüs testi yapıldığını bu adımın hem hamile kadınların hem de sağlık çalışanlarının korunması için olduğunu” söyledi.

New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, 22 Mart ile 4 Nisan arasında doğum için hastaneye yatırılan kadınların 13,5’ine (her 215 kadından 29’u) Kovid-19 teşhisi konuldu.

Yale Üniversitesi’nin “Journal of Clinical and Experimental Investigations” dergisinin son sayısında yayınlanan çalışmada, 2 ila 29 Nisan arasında Yale Üniversitesi’nin 3 hastanesinde doğum için gelen kadınların yüzde 2,9’unda (756 kadından 22’si) Kovid-19 olduğu saptandığına yer verildi.

Mısır Sağlık Bakanlığı Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Danışmanı Dr. Muhammed el-Huli, hamilelerde gebelik zehirlenmesinin ortaya çıkması ile Kovid-19’un kalp hastalıklarına, felce ve nörolojik hastalıklarına neden olan bazı damar rahatsızlıklarının oluşmasına sebep olduğunu gösteren diğer çalışmalarda öğrenilenler arasında bir bağlantı kurdu.

El-Huli Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte “Gebelik zehirlenmesinin aslında damarlarda oluşan bir sorundan oluştuğunu bu yüzden zehirlenmenin ortaya çıkmasının şaşırtıcı olmadığını” söyledi.

El-Huli doğumdan sonraki aşama ile ilgili olarak “Doğum ister fetüs tamamlanmadan önce ister tamamlandıktan sonra gerçekleşmiş olsun, doğum sonrası annenin takip edilmesi gerektiğini” belirtti. Ayrıca “Yeni anne olmuş kişilerde Kovid-19’un devam eden etkilerine ilişkin artan endişeler olabileceğini, bunun yanı sıra doğum sonrası gebelik zehirlenmesinin ve kronik yüksek tansiyonun ortaya çıkabileceğini” belirtti.

Şarkul Avsat