Suudi Arabistan yapımı “Ertidad” Kanada’nın Quebec Şehir Festivali’nde gösterildi

Muhammed Alhamoud’un yönettiği Suudi kısa filmi Ertidad (Güneye gitmek), geçtiğimiz günlerde Kanada’da düzenlenen onuncu Québec Şehir Film Festivali’nde gösterildi.

Ertidad, Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yarışmaya seçilen ilk Suudi filmi oldu.

Film aralarında ABD Cleveland Uluslararası Film Festivali, Hindistan Kalküta Uluslararası Film Festivali, Bangladeş Dakka Uluslararası Film Festivali, Endonezya Bali Uluslararası Kısa Film Festivallerinde gösterilmenin yanı sıra, Estonya siyah geceler Film Festivali (Pöff Shorts), Polonya Lublin Film Festivali ve Hollanda Rotterdam Arap Film Festivali gibi birçok Avrupa film festivalinde gösterildi.

Film, yeni evlenen bir çiftin, Güney Suudi Arabistan’daki damadın köyüne yaptıkları ilk ziyareti konu alıyor. Kayınvalidesinin onayı için endişeli ve çaresiz olan gelin Aya, cesur bir seçim yaparken, eşi Nader sonuçlarla başa çıkmaya çalışır.

Muhammed Alhamoud’un yazıp yönettiği Ertidad’ın başrollerinde Fatima Albanawi ve Aymen Mutahar yer alıyor. Film, 2017’de Suud Film Günleri’nde başarıya ulaştıktan sonra Kral Abdülaziz Dünya Kültür Merkezi’nden (Ithra) hibe aldı. Ertidad Suudi Arabistan’ın güneybatısında bulunan Cizan Eyaletindeki El Hasamah köyünde çekildi. Filmin dağıtımı, Arap dünyasında MAD Solutions tarafından yapılıyor.

2011 yılında kurulan Québec Şehir Film Festivali (QCFF), Québec’ten eyalet dışından ve yurt dışından gelen film severlere büyük bir film etkinliği sunmaya çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş.

Broadcastpro Middle East