Suudi Arabistan G20 başkanlığıyla 90. Milli Günü taçlandırdı

Suudi Arabistan, Kral Abdulaziz bin Abdurrahman Al Suud’un ülkeyi kurmasından, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğindeki günümüze kadar çeşitli alanlarda elde edilen başarıları hatırlayarak 90. Milli Günü kutluyor.

Kral Abdulaziz, 23 Eylül 1932’de Arabistan’ı birleştirerek Suudi Arabistan Krallığı’nın kuruluşunu ilan etti.

Kurucu kralın ülkeyi birleştirerek güçlü ve kudretli bir devlet kurma çabaları, başarılarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası duruşuyla doruk noktasına ulaştı ve 23 Eylül tarihi 90.’sı kutlanan Suudi Arabistan Milli Günü oldu.

Ülkenin ilk Suudi devleti (1744-1818) ve ikinci Suudi devletine (1824-1891) kadar uzanması nedeniyle tarihi yaklaşık 300 yıl kadar geriye gidiyor.

Bugün Suudi Arabistan, aynı başarılı misyon ve yaklaşımını izlemeye devam ediyor.

G20 dönem başkanlığını yürüten Suudi Arabistan, dünyanın içinden geçtiği zorlu sürecin üstesinden gelmede önemli bir ortak olurken, Birleşmiş Milletler (BM) gibi çeşitli uluslararası kuruluşların kurucu üyesi olarak da çalışıyor.

Bu ortaklıklar, uluslararası önemi ve rolleriyle birlikte Suudi Arabistan’ı uluslararası barışın inşası ve güçlendirilmesinde önemli bir konuma yerleştirdi.

Suudi Arabistan’ın uluslararası bağları, kültürel kimliğinden vazgeçmesine neden olmadı aksine, uzman uluslararası kuruluşlarla kimliğini, dilini ve kültürünü koruma çalışmalarını yoğunlaştırarak onu korudu ve güçlendirdi.

Şarkul Avsat