Umre ziyaretleri 4 Ekim’den sonra kademeli olarak başlatılacak

Suudi Arabistan, gerekli sağlık önlemleri alınarak umre ziyaretlerinin 3 kademeli olarak başlaması, Mescid-i Haram’a girilmesi ve Mescid-i Nebevi’nin yüzde 75 kapasite ile ziyaretine izin verilmesi konusunda Kraliyet onayı verildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yetkili bir kaynak, söz konusu kararın dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların umre ziyaretini gerçekleştirme konusundaki büyük arzusunun yanı sıra Suudi Arabistan liderliğinin hac ve umre ziyaretçilerinin sağlığına verdiği önem ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) konusundaki gelişmelere ilişkin yetkili makamlardan alınan tavsiyeler doğrultusunda alındığını bildirdi.

Kaynağa göre umre ziyaretinin ilk aşaması olan 4Ekim’den itibaren vatandaşlar veya ülkede yaşayanların Umre yapmalarına izin verilecek. Bu aşamada Mescid-i Haram kapasitesinin yüzde 30’u açılacak ve günde 6 bin kişi kabul edilecek.

18 Ekim’de başlayacak ikinci aşamada ise Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’deki Ravza-i Şerif yüzde 75 kapasiteyle ülke içinden günlük 40 bin ziyaretçiyi kabul edecek.

Üçüncü aşama kapsamında da, 1 Kasım’dan itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre için gelenler kabul edilmeye başlanacak. Bu aşamada Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi Kovid-19 önlemleri alınarak tam kapasiteyle ibadete açılacak.

Ülke dışından umre ziyaretçilerin gelişi kademeli olarak gerçekleşecek ve Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ilgili herhangi bir sağlık riski olmadığına karar verdiği ülkelerden kişilerin gelişine izin verilecek.

Dördüncü aşamada da, yetkili makamların salgın riskinin ortadan kalktığına karar vermesi halinde tüm ülkelerden ziyaretçi kabul edilecek.

Bakanlık kaynağı, ülke liderliğinin ülke içi ve dışından umre ziyaretçilerini bu salgının tehditlerinden korumayı sağlamak için gerekli tedbirleri alma konusundaki kararlılığı vurgulayarak, söz konusu aşamaların salgındaki gelişmelere göre sürekli değerlendirmeye tabi tutulacağını dile getirdi.

Kaynak ayrıca umre ziyaretçilerine maske takma, sosyal mesafeye dikkat etme ve temastan kaçınma gibi gerekli talimatlara uyma çağrısında da bulundu.

Hac ve Umre Bakanlığı da, ziyaretçilerin gerekli talimatların yanı sıra kendi kafileleri için belirlenen zaman ve rotalara bağlı kalmasının önemini vurguladı.

Şarkul Avsat