Trump: Meghan Markle’ın hayranı değilim ve Harry’ye bol şans diliyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Prens Harry ve eşi aktris Meghan Markle’ın yaklaşan ABD seçimleri hakkında açıklamada bulunmasına tepki göstererek, Markle’ın hayranı olmadığını söyledi.

AFP’ye göre Prens Harry ve Meghan Markle, dünyanın en etkili 100 kişisi listesinin özel tanıtımı vesilesiyle TIME dergisi için kamera karşısına geçerek, yaklaşan ABD seçimleri için ‘oy verin’ çağrısında bulunmuştu.

Markle söz konusu videoda, “Her zaman olduğu gibi aynı şeyi söylüyoruz. Bu hayatımızdaki en önemli seçim. Bu sefer geçekten öyle. Oy verdiğimizde değerlerimiz devreye giriyor ve sesimiz duyuluyor. Sesiniz önemli olduğunuzu hatırlatıyor. Çünkü duyulmayı hak ediyorsunuz” dedi.

Prens Harry ise, “Bu seçimde ABD’de oy kullanamayacağım. Ancak birçoğunuz, hayatım boyunca İngiltere’de de oy kullanamadığımı bilmiyor olabilirsiniz. Kasım ayına yaklaşırken, internetteki nefret söylemini, dezenformasyonu ve olumsuzluğu reddetmemiz zorunludur” diye konuştu.

Prens Harry ve Markle’ın bu sözleri Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’e destek olarak algılarken, çiftin sözcüsü bu açıklamanın herhangi bir siyasi partiye veya adaya atıfta bulunmadığını, bunun yerine ‘genel olarak oy vermeye davet’ olduğunu söyledi.

Trump Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, ‘çiftin insanları Joe Biden’a oy vermeye teşvik ettiğini’ iddia eden muhabirin konuya ilişkin sorusuna şu şekilde yanıt verdi;

“Onun hayranı değilim. Bunu söyleyebilirim, muhtemelen o da bunu duymuştur. Harry’ye bol şans diliyorum çünkü o şansa ihtiyacı olacak.”

Meghan, 2016’da Trump’ı ‘bölücü ve kadın düşmanı’ olarak nitelendirmişti.

Trump ise bunun ardından Markle’ı sert bir şekilde eleştirmişti.

Ocak ayında kraliyetteki görevlerinden ayrılan çift, önce Kanada’da ardından da Markle’ın ülkesi ABD’deki Los Angeles şehrinde yaşamaya başlamıştı.

Trump, çiftin ABD’ye yerleşmesinin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin onların güvenlik masraflarını ödemeyeceğini vurgulamıştı.

Bunun üzerine çiftin sözcüsü de, “Sussex Dükü ve Düşesi’nin ABD hükumetinden güvenlik kaynakları talep etme planı yoktur. Özel olarak finanse edilen güvenlik düzenlemeleri yapılmıştır” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Şarkul Avsat