Suudi araştırma ekibi koronavirüs vakalarının genetik dizilimlerinin incelendiği bir çalışmaya katıldı

Science bilim dergisi, Kral Suud Üniversitesi Tıp Şehri ve Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’nden bir ekibin katıldığı ve küresel çapta ortaklıkla yürütülen bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Çalışmanın konusu yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tehlikeli ve şiddetli semptomlarına sebep olan genetik mutasyonlardı.

Suudi Basın Ajansı’nın aktardığına gore Kral Suud Üniversitesi Tıp Şehri araştırma ekibinin Başkanı Dr. Salih el-Muhsin araştırma ile ilgili şunları söyledi:

“Tehlikeli ve şiddetli semptomlara sahip olan koronavirüs vakalarının genetik dizilimlerinin incelenmesine yönelik araştırmaya 80 ülke ve 50 merkez katıldı. Suudi Arabistan uluslararası çalışmanın denetim kurulunda olması sebebiyle önemli bir rol üstlendi. Kral Suud Üniversitesi Tıp Şehri ve Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri ortak bir anlaşma ile bağışıklık deneylerinin yürütüldüğü ve genetik dizilimlerin incelendiği bir merkez olarak onaylandı.”

Araştırmaya şidetli semptomlar gösteren 659 hasta ve 534 hafif semptomlu vaka dahil edildi.

Aynı araştırma grubunun daha önce gerçekleştirdiği araştırmalara dayanarak bağışıklık sisteminin çeşitli virüslere nasıl tepki verdiğininin öğrenilmesi için şiddetli semptomları olan hastaların genetik dizilimleri, bağışıklık sisteminin “interferon” bileşenlere tepki verme şekilleri incelendi.

Ekip, şiddetli semptomları olan 23 hastadan 13’ünde farklı genetik mutasyonlar olduğunun saptandığını açıkladı. Suudi ekibin çalışma sırasında 125 örneğin genetik dizilimini incelediği ve 7 genetik mutasyon saptadığı belirtildi.

Çalışmanın virüse karşı bağışıklık sisteminin tepkisini öğrenmenin, komplikasyonları ve kritik vaka sayılarını azaltacak tedavilerin keşfedilmesinin yolunu açması bekleniyor.

Şarkul Avsat