Suudi öğrenciler Milli Gün için özel koleksiyon hazırladı

Riyad’daki Prenses Nura Üniversitesi’nden (PNU) bir grup Suudi kız öğrenci, Suudi Milli gününde tanıtılacak bir koleksiyonun tasarlanması için giyim markası Rina’nın özel bir projesine katıldı.

17 parçadan oluşan koleksiyon, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki sokaklar, trafik, mimari, kuleler, ışıklar, doğa ve insanların yaşam tarzına dayanıyor ve bunlardan ilham alıyor.

PNU’daki beş moda tasarımı öğrencisi, milli gün tasarımlarına farklı bir bakış açısı getirdi; Yeşil renge ve geleneksel desenlere bağlı kalmak yerine, Suudi dokunuşuna veya ilhamına sahip çeşitli pratik modern tasarımlar ortaya çıkardılar.

Projede yer alan öğrencilerden olan Maha Alqumayzi Arab News’e verdiği demeçte ilham kaynağı olarak neden Riyad’ın seçildiğini, “Riyad, farklı şehirlerden olan çok sayıda öğrenciyi proje bir araya getiren şehir. Aynı zamanda birbirimizi tanıdığımız yer ve her şeyden önce Suudi Arabistan’ın başkenti” ifadeleriyle aktardı.

Koleksiyon ikiye ayrılıyor: birincisi, her gün herkes tarafından giyilmesi gereken gündüz kıyafetlerinden oluşan ve “Açık Daire” isimli tasarımlar, diğeri ise gece kıyafetleri olan ve Riyad’ın eğlenceli gece hayatında öne çıkmak için tasarlanan “Riyad’da hafta sonu ” olarak adlandırılan tasarımlar.

Koleksiyonda kullanılan malzemeler çevre dostu.

Alqumayzi’nin tasarımları, Riyad’ın kuzeyinde yer alan bir bölge olan al-Thumama Park’a yapılan aile gezisinden ilham alıyor.

Alqumayzi tasarımları hakkında “Yerel bitkiler ilgimi çekti ve daha önce hiç kimsenin bunları tasarımlarında kullandığını görmedim. Kanarya otu ve lavanta gibi çiçekleri seçtim ve bunları tasarımlarıma ekledim.” ifadeleri kullanıyor.

Öğrenciler, bu proje üzerinde ocak ayının başından bu yana çalışıyor. Alqumayzi’ye göre üniversiteyle uzlaşma ve özellikle de Kovid-19 döneminde proje tam bir zorluktu. “Çalışmalarımız sırasında, daha önceden bilmediğimiz çok sayıda şey öğrendik. Kolay olmasa da elimizden gelenin en iyisini yaptık, öğretici bir deneyim oldu.” Büyük hayallerin, küçük başlangıçlarla gerçekleşiyor ve bu küçük başlangıçlar, insanların asıl olmak istedikleri şeyler.”

Projede yer alan bir diğer öğrenci olan Hessa Alkhamis, Arab News’e şunları söyledi:

“Bölümün beni proje için seçtiğini ilk öğrendiğimde hem heyecanlanmıştım hem de korkmuştum. Uluslararası alanda bilinen sahip gerçek bir markayla çalışma fırsatına sahiptim ve bu benim ilk deneyimim oldu. Zamanla her şey daha kolay oldu. Proje hakkında ne kadar çok şey öğrendiysek, tasarımlarımızda o kadar rahat hareket edebildik. Gelişmemize yardım eden bir deneyimdi ve bu fırsatı sahip olabildiğim için minnettarım.”

Alkhamis’in tasarımları Riyad sokaklarından ve mimarisinden ilham almanın yanı sıra her durumun kurtarıcısı.

Alkhamis, “Uzun, beyaz bir elbise ve şu an abayalarının altında giyilen maksi elbiseler oldukça yoğun talep görüyor. Aynı zamanda orta yaşlı kadınlar için de uygun ve ayrıca hemen hemen herkes muhafazakâr modern parçalar istiyor” diye konuştu.

“MARKAMIN SESİ ÇIKMAYAN İNSANLARIN SESİ OLMASINI İSTİYORUM”

Alkhamis, ilerleyen zamanlarda, sadece moda alanında hizmet etmeyen aynı zamanda insani bir amaca da sahip olan kendi markasını kurmayı istediğini ifade ederek şu sözlerle demecini sonlandırdı:

“Markamın, topluma bir şeyler sunmasını, insanlığa yardım etmesini, olumlu mesajlar vermesini ve sesi çıkamayan insanların sesi olmasını istiyorum. İnsandan insana geçen bir şey olmasını istiyorum.”

Projede yer alanlar arasında yer alan Afnan Alobaid, Riyad’da gece hayatını ve hafta sonunu tasarlamayı seçti. Arab News’e verdiği demeçte, “İki parça tasarladım, biri tarz ve şık bir abaya, diğeri de Riyad ışıklarını ve hafta sonu hayatını yansıtan modaya uygun neon yeşili bir elbise” ifadelerini kullandı.

Alobaid, “Markanın tarzını da göz önünde bulundurarak Suudi halkını da temsil ederek ülkenin Milli Günü yansıtan parçalar hazırlamak istedik. Aynı zamanda tasarımların alışılmadık ve gençler için daha çekici olması da amaçlarımız arasında yer alıyordu.”

Alobaid, bu projede yer almanın bir gün kendi markasına sahip olma istediğini de artırdığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Proje, bana iş dünyası ve hakkında pek bir şey bilmediğim kitleler için nasıl tasarım yapılacağı hakkında çok şey öğreten eşsiz ve paha biçilmez bir deneyim oldu.”

Rania Almarwani, Alobaid’e katılıyor. Proje tasarımcılarından olan Almarwani, Arab News’e verdiği demeçte, “Profesyonel çalışma hakkındaki görüşlerim çok değişti, kendimi işten nasıl ayıracağımı, müşterilerin ihtiyaçlarını nasıl bilip yerine getireceğimi ve tercihlerini nasıl anlayacağımı öğrendim” ifadelerini kullanarak sözlerine şöyle devam etti:

“Fabrikalarla nasıl başa çıkacağımızı bilmiyorduk, öğrenci olarak tasarımlarım kişisel olarak ne giyip giymeyeceğime odaklanıyordu ama bu deneyimden sonra, müşterilerin tercihlerini nasıl değerlendireceğimi öğrendim ve bizi temsil eden ve sektörü geliştiren kendi yerel markalarımızın önemini anlamamda bana yardımcı oldu.”

Almarwani, geleneksel kostümlere modern dokunuşlar yaparak yeniden tasarlama trendini seviyor.

Cemile al Şehri ise hem gündüz hem de gece kıyafeti koleksiyonları için parçalar tasarladı.  Al Şehri, “Kıyafetlerim şıklığın yanı sıra tüm yaş grupları için pratiklik ve uygun olmasına odaklanıyor. Üstelik Arap ten rengine uygun renkler seçiyorum” ifadelerini kullandı.

Al Şehri, yerel ve uluslararası bir kitle için tasarımlar yapmaya çalışmanın büyük bir deneyim olduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Rina, uluslararası muhafazakâr pazar müşterilerini hedefleyen dev bir marka. Kitlesel pazar ve hızlı moda bizim için tamamen yeni bir deneyim; çalıştığım ve çoğunlukla özel koleksiyonlara odaklananlardan farklı.”

Şehri, bu tür girişimlerin bir parçası olmaktan gurur duyuyor ve öğrencilerin yeteneklerini geliştiren ve ülkenin işgücünde daha büyük yetenekler yetiştirmeyi hedefleyen daha fazla girişim olmasını umuyor.

Şehri, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Sıkı çalışmanın karşılığını verdiğine kuvvetle inanıyorum. Sabır ve sıkı çalışma, kaçınılmaz olarak öğrencilere ihtiyaç duydukları tanınmayı ve hayal edilemeyecek kadar iyi fırsatlar kazandıracak; sadece ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerekiyor. ”

Rina markasının sahibi AL Abdul Karim & Co. Yönetim kurulu üyesi Abdulaziz al Abdülkerim, projenin amacının Suudi gençlerinin yeteneklerine ve sıkı çalışmalarına ışık tutarak tasarımlarının topluma kazandırılması ve 90. Suudi Milli Günü’nü kutlamak olduğunu ifade etti.

Yönetim Kurulu üyesi Abdulaziz al Abdülkerim açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

“Rina bu proje aracılığıyla öğrencilere profesyonel bir tasarımcının hayatını deneyimlemeleri için harika bir fırsat sundu. Her tasarıma tasarımcısının adını verdik; onlara hak ettikleri takdiri vermek ve yeteneklerine olan güvenlerini artırmak istedik. Bu projenin sonuçlarından çok mutlu ve gururluyuz; proje üzerinde altı ay boyunca çok çalıştık, projede yer alan tasarımcılar dizi atölyeye katıldılar ve çok uluslu ekibimizle tüm detaylar üzerinde çalıştılar. Gelecekte de benzer projeler yapmayı hedefliyoruz.”

Arabnews