Bingazi Tıp Merkezi’nde bir sağlık ekibi meslektaşlarından birinin sağlığına kavuşmasını kutluyor

Libya’da tekrar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor

Libya’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı vaka ve ölü sayısı yükselirken, salgının artması sebebiyle ülkenin bazı şehirlerine giriş ve çıkışlar tekrar kapatıldı.

Zuvare Belediyesi dün, akşam 21.00’den sabah 06.00’ya kadar tüm girişlerin kapalı tutulacağını ve şehir içerisinde sokağa çıkma yasağının tekrar uygulanacağını duyurdu. Belediye tarafından yapılan açıklamada bu kararın, Koronavirüs ile Mücadele Odası Tıbbi Danışma Komitesi’nin gerekli koruyucu önlemlerin alınmasına ilişkin toplantısının ardından geldiği belirtildi.

Şehirdeki karantina kararından, “ihtiyati önlemlere bağlı kalınması ve uygulanması ile eczaneye, hastaneye veya alışveriş merkezlerine gitmeleri gereken kişiler” muaf tutuldu.

Bazı belediyelerde, vatandaşların yasakları görmezden gelmesine rağmen  koronavirüs ile mücadelede ihtiyati bir önlem olarak karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi dün Dünya Yaşlılar Günü ile aynı zamanda gelen açıklamasında, yaşlılara yapılan ziyaretlerde, güvenli mesafenin korunması, sarılma, el sıkışma gibi bedensel temastan kaçınılması gibi sağlıkların korunması da dahil olmak üzere bazı önlemlerin takip edilmesi, yaşlıların odalarının temizliğinin ve havalandırmasının sağlandığından emin olunması, sağlıklı besinler tüketmeleri ve spor yapmaya teşvik edilmeleri gerektiğini açıkladı.

Libya’daki günlük vaka ve ölüm sayısı her geçen gün artıyor. Vaka sayısı 35 bini aşarken iyileşen vaka sayısı ise 19 bin 361 olarak kaydedildi. Ancak koronavirüs salgınının ülkede daha fazla bölgede görünmesi ve virüse yakalanan doktor ve hemşire sayılarının yükselmesi ile endişeler giderek artıyor.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Sağlık Bakanlığı dün gece geç saatlerde Trablus Merkez Hastanesinde Doktor Rafet Yusuf Abdulaziz Abdel Al’ın koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlığın “görev şehidi” ve Trablus Merkez Hastanesi’nin dahiliye bölümünün kıymetli doktorlarından birisi olarak tanımladığı Abdel Al’ın uğurlanmasına yüzlerce doktor ve hastane çalışanı katıldı.

Bingazi Tıp Merkezi, Libya’nın doğusunda koronavirüs salgını ile mücadele için kurulan Yüksek Tıbbi Danışma Komitesi üyesi Doktor Ahmed el-Haddad’ın sağlığına kavuştuğunu ve koronavirüs tedavisinin ardından hastanenin yoğun bakım ünitesinden çıkarıldığı haberini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) daha önce, Ağustos ayının ilk yarısında Libya’nın güneyinde sağlık çalışanları arasında, koronavirüse yakalanan 8 kişinin olduğunu açıklamış ve Libya’daki koronavirüs salgının “hızlı yayılmasına” ilişkin endişelerini dile getirmişti.

Tıbbi Danışma Komitesi Sözcüsü Dr. Ahmed el-Hasi dün, WHO’nun, özellikle koronavirüs örneklerinin incelenmesi, özel tüm laboratuvar ihtiyaçlarının karşılanması, donanım ve işletim araçları eksikliklerinin tamamlanması için tüm zorlukların üstesinden gelinmesi için işbirlikliği yapmaya hazır olduğunu gösterdiğini belirtti.

El-Hasi WHO’nun solunum cihazı gibi tıbbi yardımlar dahil olmak üzere teknik ve tıbbi açıdan koronavirüs salgınına ilişkin tüm sorunlarda yardım sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Şarkul Avsat