Suudi Arabistan’dan 15 Arap ülkesinde 60 diyalog projesine destek

Kral Abdullah bin Abdülaziz Uluslararası Dinler Arası ve Kültürlerarası Diyalog Merkezi (KAICIID), 15 Arap ülkesinde 60 diyalog projesi hizmeti başlatma ve destekleme girişiminde bulunacağını duyurdu. Merkez tarafından desteklenen projeler, dini kurumları, sivil toplum kuruluşlarını, kadın ve gençler dahil olmak üzere toplumdaki aktif bireylere yardım amacı taşıyor.

2020 yılındaki diyalog projeleri, Merkez’in 2018 yılında başlattığı “Arap dünyasındaki liderler ve çeşitli dini kurumlar arasındaki diyalog ve danışma platformu” ile iş birliği çerçevesinde ilerliyor. Birçok kişi ve dini kurumu şemsiyesi altında toplamayı hedefleyen program, Arap bölgesindeki farklı dinlerin mensupları arasında diyalogun sürdürülmesi için daha önce benzeri olmayan bir sistem kurmak istiyor.

Bu yılki çalışmalar, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında farklı liderler, çeşitli dini kurumlar, politikacılar, hükümetler ve uluslararası kurumlar arasındaki diyalogun rolünü güçlendirmeye yönelik müzakereler ile çeşitli projeler üzerinde iş birliğini destekliyor. Ayrıca bölgede diyalog, vatandaşlık ve ortak yaşam kültürünü teşvik etmeyi amaçlıyor. Yerel, ulusal ve bölgesel nefret söylemleriyle mücadele ederek, dini ve kültürel çeşitliliği teşvik eden sosyal uyuma, ortak vatandaşlığa ve eğitime de destek veriyor.

Programda, Merkezin Genel Sekreteri Faysal bin Muammer, yerel topluma hizmeti ve kapsayıcılığı ile her projenin ayrı ayrı değerlendirildiğini belirterek büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca merkezin bireylere, dini ve sosyal kurumlara, asrın zorlukları karşısında barışçıl çözümler bulmaları için çevrim içi eğitimler, atölye çalışmaları ve derslerle kendilerine sunulan diyalog becerilerini geliştirmelerine olanak sağladığına vurgu yaptı.

Program çarşamba günü “Diyalog, Arap bölgesinde krizlerle yüzleşmeyi sağlayan bir yoldur” başlığındaki bir konferans ile başlatıldı. Uluslararası Diyalog Merkezi’nin tanışma ve karşılıklı deneyim alışverişiyle katılımcıları ve uzmanları bir araya toplamayı hedeflediği programa Tunus Diyanet İşleri Bakanı Ahmed Azum, Irak Göç ve Göçmenler Bakanı İvan Faik ve Arap bölgesinden 60 temsilci katıldı.

Şarkul Avsat