Yemen Parlamentosu Başkanı, ABD'nin Yemen Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ile dün Riyad'da bir araya geldi

Uluslararası alandan Riyad Anlaşması’na destek sürüyor

Yemenli üst düzey kaynaklar, hükümet ile Güney Geçiş Konseyi (GGK) arasındaki Riyad Anlaşması’nı hızlandırma mekanizmasına uygun olarak, anlaşmanın askeri ve siyasi kısımlarının uygulanmasının tamamlanmasının önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşeceğine dair “olumlu göstergeler” olduğunu aktardılar.

Söz konusu açıklamalar, anlaşmanın barış süreci açısından temsil ettiği büyük önem göz önüne alındığında, İngiltere’nin Riyad Anlaşması hükümlerinin uygulanmasının hızla tamamlanması yönündeki beklentisini ifade ettiği bir zamanda geldi.

Yemen Parlamentosu Başkanı Sultan el-Berkani, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte iki tarafın temmuz ayı sonunda ulaştığı Riyad Anlaşması’nı hızlandırma mekanizmasının uygulanmasında bazı sorunların çözüldüğü bilgisini verdi. “Önümüzdeki günler askeri ve siyasi tarafın tam uygulama sürecine tanıklık edecek” dedi.

GGK, Yemen hükümet güçlerinin artan çatışmalar ve askeri seferberlik operasyonları gibi nedenlerden dolayı geçen ağustos ayı sonunda Riyad Anlaşması’nın uygulanmasına yönelik istişarelere katılımını askıya almıştı.

Ancak GGK Başkanı Aydarus ez-Zubeydi, ABD’de sağlık muayenelerden geçtikten sonra, durumu hakkında bilgi almak için Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından GGK geri çekildi ve eylül ayı başında istişarelere yeniden başlandı.

Berkani şu açıklamalarda bulundu:

“Riyad Anlaşması’nın uygulanması, hükümetin kurulması ve geçici başkentin tekrar Aden olması, nüfusun yaşam koşullarının iyileştirilmesi, güvenliğin, istikrarın ve kurtarılmış bölgelerde hizmetlerin yeniden sağlanması için önemli bir adımdır.”

Yemen Parlamento Başkanı Berkani, Suudi Arabistan’ın Riyad Anlaşması’nın uygulanmasındaki öncü rolüne ve anlaşmanın tüm çabaları birleştirme ve Husi darbecileriyle mücadele ederek kurtarılmış eyaletlerdeki durumu normalleştirmek için grubu kontrol altına alma konusundaki önemine dikkat çekti.

Berkani dün ABD’nin Yemen Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cathy Westley ile görüştü.

Yemen’in resmi haber ajansı SABA, toplantıda Suudi Arabistan’ın Riyad Anlaşması’nı uygulama çabalarının gündeme geldiğini, vatandaşların ekonomik ve yaşam koşullarının istikrar kazanması ve döviz kurlarındaki bozulma ve etkilerinin durdurulmasına dair güçlerin meşruiyet çerçevesinde birleşmesi, eşitsizlik ve anlaşmazlığın giderilmesi konularının ele alındığını bildirdi. Ayrıca anlaşmanın, ülke için bir güvenlik ve istikrar faktörü olduğu, tüm devlet kurumlarının Aden’in geçici başkentinden çalışmaya dönmesi ve vatandaşlar ve çıkarlarıyla ilişkili olduğu kaydedildi.

Toplantıda Husilerin uygulamalarına ilişin de açıklamalarda bulanan Berkani, darbeci grubun barış yerine şiddeti ve kan dökülmesini seçtiğini, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in ülkede süren krizin çözümü için sunduğu önerilerle ciddi bir şekilde ilgilenmediklerini belirtti. Griffiths’in barış süreci ve ekonomik ve insani düzenlemelerin yer aldığı önerileri aynı zamanda Safer petrol tankerinin birçok açıdan oluşturduğu büyük tehlikeyi de kapsıyor. Ayrıca Suudi Arabistan topraklarına yönelik tekrarlanan saldırıların durdurulması, Husilerin barış, halk ve komşularıyla bir arada yaşama konusundaki isteksizliğine dikkat çekiyor.

Berkani meşru hükümetin Riyad Anlaşması’nın acilen uygulanması ve kapsamlı barış girişimiyle ilgili tüm konuları olumlu ve yapıcı bir yaklaşımla ele aldığını ve Yemen halkının yaşadığı acıların boyutunun farkında olarak üstesinden gelmek için elinden geleni yapacağını kaydetti.

Diğer taraftan ABD’nin Yemen Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cathy Westley de ülkesinin Suudi Arabistan’ın gösterdiği tüm çabalara tam destek verdiğini ve atacağı tüm adımlarda yanında yer aldığını vurguladı. Ülkesinin Riyad Anlaşması’nı tamamen kabul ettiğini, zira bunun siyasi ve ekonomik sürecin temelini temsil ettiğini ve Yemen’deki insani durumu bir bütün olarak ele aldığını belirtti. Westley, ABD’nin Griffiths’in sunduğu önerileri desteklediğini ifade ettiği açıklamasında Safer tankerinin patlaması durumunda yaşanacak felaketin çevre, ekonomi ve insani durum üzerinde yol açacağı tehlikeye dikkat çekti.

Westley ile Berkani toplantıda uluslararası dörtlü komisyonun Yemen’deki genel durumla ilgili yürütülen istişarelerin sonuçlarını da gözden geçirdi. Açıklamasında ABD’nin Yemen’deki meşruiyetten yana olduğunu ve Yemen’in birliğine, güvenliğine, istikrarına, egemenliğine ve cumhuriyetçi sistemine yönelik önyargıları kabul etmediklerini vurguladı.

Yemen Parlamentosu Başkanı Berkani, İngiltere’nin Yemen Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Simon Smart ile önceki gün yapılan bir başka görüşmede de Temsilciler Meclisi’nin Martin Griffiths’in kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma ve Safer tankeriile ilgili riskleri ve Yemen ve çevresinde çevresel ve ekonomik anlamda vereceği zararları önleme yönündeki çabalarına verdiği desteği yineledi. Ayrıca uluslararası referanslar ve kararlar doğrultusunda varılacak adil ve kapsamlı bir çözüm çerçevesinde askeri çatışmaları durdurmak, ekonomik ve yaşam koşullarını ele almak ve Yemen halkının acılarını hafifletmek için barış sürecinin gerçekleştirilmesini hızlandırmanın önemini vurguladı.

Berkani açıklamasında İngiltere’nin Yemen halkına yönelik kararlı ve destekleyici rolünü ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile anayasal meşruiyeti takdir ettiğini aktardı.

Simon Smart ülkesinin Yemen halkını, anayasal meşruiyetini, birliğini, güvenliğini ve istikrarını destekleme konusundaki tutumunu vurgulayarak Griffiths’in kapsamlı bir siyasi çözüm elde etme ve Yemen halkının karşı karşıya olduğu insani ve ekonomik sıkıntıyı sona erdirme çabalarını desteklediğini bildirdi. Riyad Anlaşması’nın hükümlerinin uygulanmasının acil olarak tamamlanmasını dört gözle beklediğini belirten Smart anlaşmanın barış sürecini gerçekleştirmede büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Şarkul Avsat